ABD'li yetkili: Kürtlerin ilerleyişini durdurduk

ABD'li yetkili: Kürtlerin ilerleyişini durdurduk

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın uçağında yer alan bir yetkili Suriye sınırındaki Cerablus kentinin IŞİD’den temizlenmesi için bu sabaha karşı başlatılan operasyon hakkında açıklamada bulundu.

Wall Street Journal’ın ulaştığı yetkili, Suriye’nin kuzeyindeki Kürt güçlerle Türkler arasında doğrudan bir çatışma görmek istemediklerini ve bunu Türk yetkililere ilettiklerini açıkladı.

IŞİD’le mücadelede hava desteği sağlayan ABD hükümetinin şimdi de ‘Fırat Kalkanı’ olarak adlandırılan operasyonda Türkiye ile birlikte hareket ettiğini söyleyen yetkili, İncirlik Hava Üssü’nden kalkan insansız hava araçlarının operasyonda kullanıldığını da sözlerine ekledi.

Biden’ın uçağında yer alan yetkili, operasyonla beraber Kürtlerin kuzeydeki ilerleyişinin de durdurulduğunu vurgulayarak şu ifadeleri kullandı: “Kürtlere Cerablus’a ilerlemek isterlerse bizden destek alamayacaklarını gösterdik. Aynı zamanda Türklerin en büyük endişesini de sonlandırdık. Operasyonun Türklerle birlikte hareket etmemiz için bize biraz nefes aldırdığına inanıyorum.”

Suriye hükümeti ve PYD liderliği Türkiye’nin operasyonuna tepki göstermişti.

Görüntülenme : 209 Güncelleme Tarihi: 24/08/2016 17:23:15
Yayınlanma Tarihi: 24/08/2016 17:23:05

Haber Yorumları (0)

500

    Acunn.com'u Facebook'ta takip et.

    Acunn.com'un eğlenceli dünyasını yakından takip etmek için Facebook sayfamızı beğenin