ABD'li ilaç şirketi Moderna'dan koronavirüs aşısı açıklaması: Yüzde 94.5 oranında etkili

Son dakika haberine göre koronavirüs aşısıyla ilgili çok önemli bir gelişme daha yaşandı. ABD'li ilaç şirketi Moderna, geliştirdikleri aşının, koronavirüs üzerinde yüzde 94.5 etkili olduğunu duyurdu. Konuyla ilgili açıklama yapan Moderna CEO'su Stephane Bancel, "Faz 3 çalışmamızdan elde ettiğimiz bu pozitif ara analiz bize aşımızın ciddi hastalıklar dahil koronavirüs hastalığını önleyebileceğine dair ilk klinik doğrulamayı sağladı" dedi.

Yayınlanma Tarihi: 16.11.2020 17:39
Değiştirme Tarihi: 16.11.2020 17:39
ABD'li ilaç şirketi Moderna'dan koronavirüs aşısı açıklaması: Yüzde 94.5 oranında etkili

Koronavirüs aşısıyla ilgili yeni gelişmeyi, ABD'li ilaç şirketi Moderna duyurdu. Şirketten yapılan açıklamaya göre, potansiyel koronavirüs aşısının virüs üzerinde yüzde 94.5 etkili olduğu belirtildi. 

Haberi "Harika bir gün" açıklamasıyla duyuran Moderna, önümüzdeki birkaç hafta içinde onay almak için başvuru yapmayı planladıklarını açıkladı.

Moderna’nın geliştirdiği aşı, denemelerin son aşamasında 2 doz şeklinde 30 bin kişi üzerinde test edilmişti. Aşının bu yılın sonunda Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanması bekleniyor.

Şirketin CEO'su Stephane Bancel, "Faz 3 çalışmamızdan elde ettiğimiz bu pozitif ara analiz bize aşımızın ciddi hastalıklar dahil koronavirüs hastalığını önleyebileceğine dair ilk klinik doğrulamayı sağladı" ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Türk kökenli Prof. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’nin kurucu ortağı olduğu biyoteknoloji firması BioNTech ile ABD’li ilaç firması Pfizer ortaklığıyla geliştirilen korona virüs aşısının yüzde 90'ın üzerinde etkili olduğu açıklanmıştı.