ABD'li bilim insanları koronavirüsü tamamen etkisiz hale getiren bir antikor keşfettiklerini iddia ettiler

Koronavirüs salgını 2019 yılının aralık ayında ortaya çıktığı andan bu güne kadar 900 binden fazla insanın ölümüne neden oldu. Salgına çare bulabilmek adına tüm dünya genelinde çalışmalar uzun süredir devam ediyor. Gelişmeler ardı ardına yaşanırken, yüzde 100 çözüm henüz bulunabilmiş değil. Öte yandan önemli bir iddia da ABD'den geldi. Ülkenin saygın eğitim kurumları arasıdna yer alan Pittshburg Üniversitesi'nde görev yapan uzmanlar, koronavirüsü tamamen etkisiz hale getiren bir antikor keşfettiklerini ilan ettiler. Tıp yayınları yapan Cell dergisinde yayımlanan makaleye göre bilim insanları, salgınına karşı "virüsü tamamen kaybeden antikor bileşeni keşfettik' dedi. İşte detaylar...

Yayınlanma Tarihi: 15.09.2020 16:11
Değiştirme Tarihi: 15.09.2020 16:11
ABD'li bilim insanları koronavirüsü tamamen etkisiz hale getiren bir antikor keşfettiklerini iddia ettiler

Keşfedildiği iddia edilen bu antikorun, Ab8 adlı ilacı oluşturmak için kullanılacağı belirtilirken, ilacın, dünyayı etkisi altına alan ölümcül koronavirüs türü SARS-CoV-2 yani Covid-19'a karşı potansiyel bir koruyucu olacağı tahmin ediliyor.

Antikoru fareler üzerinde deneyen bilim insanları, hayvanların iyileştiğini belirtti. Öte yandan yeni antikorun boyutunun küçük olduğu, bu durumun da ilacın solunarak da alınmasının yolunu açabileceği belirtiliyor.

Öte yandan, ilacın insan hücrelerine bağlanmadığı ve bunun da insanlarda negatif yan etkilere neden olmayacağı anlamına geldiği ifade edildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan John Mellors, Ab8’in, Covid-19 için tedavi potansiyeline sahip olmasının yanı sıra Ab8 insanların SARS-CoV-2 enfeksiyonlarına yakalanmalarını önlemek için de kullanılabildiğini belirtti. 

Mellors, "Daha büyük antikorlar, diğer bulaşıcı hastalıkların tedavilerinde işe yaradı ve bunun da Covid-19 bulaşmamış ve bağışıklığı olmayan insanlara koruma sağlayacağına dair bizlere umut veriyor” açıklamasını yaptı.

Mucize küçük antikor, kanda bulunan immunoglobulinlerin bir varyasyonu ve 100 milyarlık bir antikor havuzunda araştırma yaparken adeta 'oltaya takılarak' bulunmuş. 

Ab8 adlı ilacı geliştirirken sıra dışı düşündüklerini açıklayan bilim insanları boyutunun küçüklüğü sayesinde ilacın diğer antikor tedavilerinde olduğu gibi damar yoluyla verilmesine gerek kalmayabileceğini söylüyor.

Enjeksiyona, böylelikle de soğutmaya ihtiyaç duymayacak bu ilaç ağızdan ya da burundan yani solunum yoluyla alınabilecek.

Bulunan yeni parçacık koronavirüsün hücrelere girmesini engelliyor. Ab8'le yapılan deneylerde antikorun fareleri virüsten 10 kat daha fazla koruduğu ortaya çıktı. Bu sadece Covid-19'u tedavi etmekle kalmayacak aynı zamanda virüse hiç yakalanmamış insanları koruyacak bir şekilde de çalışacak.

Kaynak: Hürriyet