Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?

ABD Konsolosluğu'na saldırı

İstanbul'da ABD Konsolosluğu'na silahlı saldırı... İki kadın saldırgan İstinye'deki ABD Konsolosluğu önünde polislerin nöbet kulübesine doğru ateş açtı. Saldırganlardan biri yaralı olarak konsolosluğa yakın bir binaya girdi, polis tarafından vurularak yakalandı. Yaralı olarak ele geçirilen kadının Hatice Aşık olduğu öğrenildi. 51 yaşındaki Aşık’ın daha önce terör örgütü DHKP-C’ye yönelik operasyonda bir süre tutuklu kaldığı ortaya çıktı.Hatice Aşık’ın 2005’te canlı bomba olarak arandığı da ifade edildi.

10.08.2015 08:19

Sarıyer'deki ABD konsolosluk binasının önündeki kulübede bekleyen polislere sabah saat 07.00 sıralarında, görgü tanıklarının iddiasına göre iki saldırgan tarafından ateş açıldı. Polisin saldırıya karşılık vermesinin ardından ikisinin de kadın olduğu söylenen saldırganlardan biri İstinye yönünde, diğeri ise konsolosluğun arka tarafından bulunan mahalle arasına kaçtı. Mahalle arasında bir binanın bahçesinde sıkıştırılan kadın polisle çatışmaya girdi. Saldırgan, kurşununun bitmesi üzerine polise taş atarak karşılık verdi. Polis ise kadını vurarak etkisiz hale getirdi.  Bu çatışma anı olayı gören bir kişi tarafından cep telefonuyla kaydedildi. Yaralı kadın daha sonra ambulansla hastaneye kaldırıldı. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Yollar kapatıldı 

Saldırının ardından konsolosluğa çıkan tüm yolla kapatıldı. Bölgeye çok sayıda polis ekibi kaydırılırken, olay yeri inceleme ekipleri hem konsolosluğun önünde hem de kadının yakalandığı bölgede inceleme başlattı. İncelemeler saat 11.30 sıralarında tamamlanarak, kapatılan yollar tekrar açıldı. Bir çevik kuvvet otobüsü de konsolosluk bahçesine girerek beklemeye başladı. Saldırganların yanında bulunan şüpheli bir paket ise bomba imha uzmanları tarafından fünye ile patlatıldı.

Haber ile ilgili metin girin!.

Saldırganın kimliği belli oldu: 51 yaşındaki Hatice Işık

Yaralı olarak ele geçirilen kadının Hatice Aşık olduğu öğrenildi. 51 yaşındaki Hatice Aşık’ın daha önce terör örgütü DHKP-C’ye yönelik operasyonda gözaltına alınarak tutuklandığı, bir süre cezaevinde kaldıktan sonra tahliye olduğu belirtildi. Hatice Aşık’ın 2005’te canlı bomba olarak arandığı da ifade edildi. Aşık, saldırının ardından polis ile çatışmaya girdi. Çatışma esnasında bir binaya saklanan Hatice Aşık, burada bacaklarından 6 kurşun ile yaralandı. Ambulansla Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan saldırganın tedavisinin devam ettiği, kalp rahatsızlığı olduğu için kalp cerrahisi ve ortopedi servisinde tedavisinin devam ettiği öğrenildi. Saldırganın aynı zamanda hemşire olduğu ancak görev yapmadığı iddia edildi. Polis ekipleri hastane önünde yoğun güvenlik önlemi aldı. 

Haber ile ilgili metin girin!.

'İntihar saldırısı yapabilir' uyarısı varmış 

'Hülya' kod adını kullanan Hatice Aşık'ın terör örgütü DHKP/C'nin Ankara ve İstanbul'daki hücre evlerinde eğitim aldığı, intihar saldırısında bulunabileceği düşüncesiyle fotoğraflarının güvenlik birimlerine dağıtıldığı belirtildi.  

Valilik: Silahla ele geçirildi 

İstanbul Valiliği, ABD Başkonsolosluğu'na yönelik yapılan terör saldırılarıyla ilgili açıklamada bulundu. 

Yapılan açıklamada '2 kadın terörist tarafından silahlı saldırı düzenlenmiştir. Saldırıya güvenlik güçlerince anında karşılık verilmiş ve olay sonrası 1 kadın terörist yaralı olarak yakalanmıştır. Yakalanan şahısla birlikte 1 adet uzun namlulu silah ve çok sayıda mühimmat elegeçirilmiştir' denildi.

Konsolosluk kapatıldı

ABD İstanbul Başkonsolosluğu kaynaklarının verdiği bilgiye göre, olayın araştırılması için Konsolosluk bir sonraki duyuruya kadar halka kapalı olacak.

Diğer saldırganı yakalamak için bölgede geniş çaplı operasyon başlatıldığı kaydedildi.Saldırı sonrası konsolosluğa bomba imha ve inceleme ekipleri sevk edildi.Çok sayıda ambulans da bölgede bekletiliyor.

Yorumlar | 0
üye profil