ABD FDA, acil kullanım için Pfizer COVID-19 aşısını onayladı!

Koronavirüs salgınında neredeyse bir yıl tamamlanmak üzere.Bütün ülkeler aı üzerinde yoğunlaşmışken aşı onayı da sürecin en önemli olaylarından biri. Dünya üzerinde 72 milyona yaklaşan enfekte sayısı ve 1.7 milyona yaklaşan ölü sayısıyla koronavirüs salgını hız kesmiyor. Yaşanan son dakika gelişmesine göre ABD FDA, acil kullanım için Pfizer COVID-19 aşısını onayladı. Aşı ilk olarak sağlık çalışanlarına yapılacak. ABD hükümeti, aşının dağıtımına hemen başlanacağını söyledi. En yüksek vaka sayısı ve ölüm sayısı salgının dördüncü ayından beri Amerika Birleşik Devletleri'ndeydi.

Yayınlanma Tarihi: 12.12.2020 09:16
Değiştirme Tarihi: 12.12.2020 09:44
ABD FDA, acil kullanım için Pfizer COVID-19 aşısını onayladı!

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), acil kullanım için Pfizer-Biontech ortak yapımı COVID-19 aşısını onayladı. ABD başkanı Donald Trump, ilk aşının 24 saatten daha az bir sürede yapılacağını açıkladı.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) Pfizer ve Biontech şirketlerinin ortak yapımı olan COVID-19 aşısının acil kullanımına izin verdiğini açıkladı. FDA, aşının 16 yaş ve üstü kişilere verilebileceğini söyledi. Aşı ilk olarak sağlık çalışanlarına yapılacak. ABD hükümeti, aşının dağıtımına hemen başlanacağını söyledi. 

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabı üzerinden yayınladığı videolu mesajda, ilk aşının 24 saatten daha kısa bir sürede yapılacağını duyurdu.

Geçtiğimiz hafta ülkede, Covid-19 ölümleri günlük 3 binin üzerine çıkarak rekor seviyeye ulaşmıştı. Biontech tarafından geliştirilen ve %95 etkili olduğu açıklanan aşının hastalığı önleyeceği öngörülüyor. Pfizer-BioNTech aşısı ilk olarak İngiltere'de onaylandı ve bu ayın başlarında Birleşik Krallık'ta ikamet edenler aşı olmaya başladı.

 

Etiketler: Pfizer - biontech - koronavirüs - asi - FDA - onay - ABD