ABD'de şoke eden olay: Şehrin su şebekesine yapılan zehirli saldırı tesadüfen fark edildi!

ABD'nin Florida eyaletinde büyük bir felaketin eşiğinden dönüldü. Kötü niyetli bir hackerın, şehrin şebeke suyunu zehirlemeye çalıştığı ve durumun fark edilip apar topar müdahale edildiği ifade edildi. Akıllardaki soru ise, bu hackerın şehir suyu şebekesine nasıl bu kadar kolay ulaştığı oldu. 

Yayınlanma Tarihi: 09.02.2021 12:16
Değiştirme Tarihi: 09.02.2021 12:16
ABD'de şoke eden olay: Şehrin su şebekesine yapılan zehirli saldırı tesadüfen fark edildi!

Hürriyet'in The Guardian'a dayandırdığı habere göre ABD'nin Florida eyaletinde çok büyük bir felaketin eşiğinden dönüldüğü ortaya çıktı. Tampa şehrinde yaşanan olaya göre, şehrin şebeke suyunu zehir katmaya çalışan bir hacker, yetkililerin durumu anda fark etmesiyle engellendi. 

Geçtiğimiz cuma günü yaşanan bu olayda suyu denetleyen görevli, sudaki Sodyum Hidroksit oranının beklenmedik ve çok hızlı şekilde arttığını tespit etti. Facianın önüne de bu durum sayesinde geçildi. 

Olay ise şu şekilde gerçekleşti: Hacker, Tampa şehrinin Oldsmar bölgesindeki şehir suyu şebekesinin tesisine bilgisaraydan sızdı. Kimliği tespit edilemeyen hacker normal koşullarda musluk suyuna çok az miktarlarda ve sadece suyun asiditesini düşürmek için karıştırılan bu kimyasalı 1 milyon metreküpte 100 birimden 11 bin 100 birime yükseltmeye çalıştı. Bu ise şebeke suyunu kullanan Floridalı vatandaşların zehirlenmesi anlamına geliyordu. 

Dikkati sayesinde durumu fark eden denetçi sayesinde duruma müdahale edildi ve tehlike ortadan kaldırıldı. Yetkililer 'Hiçbir zaman vatandaşlarımız için zehirlenme tehlikesi bulunmuyordu.' açıklamasını yapsalar da 15 binden fazla ev ve iş yeri için su sağlayan şebekeye yapılan saldırı FBI ve gizli servis tarafından soruşturulmaya başlandı bile. 

Yapılan açıklamaya göre hacker'ın kolayca ulaştığı uzaktan erişimli sistem de olaydan sonra devre dışı bırakıldı. Olayın duyulmasıyla birlikte bölgede yaşayan vatandaşlar seslerini sosyal medyadan duyurup durumun nasıl büyük bir felakete dönüşebileceğini anlatmaya çalıştılar. 

SODYUM HİDROKSİT NEDİR?

Sodyum Hidroksit beyaz renkte olup nem çekici özelliği olan bir madde. Suda kolaylıkla çözülüyor. Yumuşak, kaygan ve sabun hissi veren bir yapıda. Sıvı ve katı halde bulunabiliyor ve herhangi bir kokusu da yok. Katı olanı payet, boncuk gibi şekillerde olurken sıvı olanı, sulu çözelti şeklinde bulunmakta. Sodyum Hidroksit temizleme malzemesi olarak kullanılır, en yaygın olanı lavabo açıcılarıdır. Güçlü yağ alma özelliği sayesinde paslanmaz çeliklerde kullanılır.