ABD'de Salmonella virüsü paniği! Uzmanlar kırmızı soğandan sonra şeftali için de uyardı...

ABD'nin Kanada eyaletinde yaşanan olay herkeste büyük endişe yarattı. Kanada'da ithal edilen kırmızı soğanlarda Salmonella virüsünün çıkmasının ardından, uzmanlar şimdi de ithal edilen şeftaliye karşı uyardı ve virüs taşıyor olabilir dendi.

Yayınlanma Tarihi: 25.08.2020 09:28
Değiştirme Tarihi: 25.08.2020 09:59
ABD'de Salmonella virüsü paniği! Uzmanlar kırmızı soğandan sonra şeftali için de uyardı...

ABD'nin Kanada eyaletinde yaşanan Salmonella virüsü paniği, vatandaşlarda büyük endişe yarattı. İthal edilen kırmızı soğanlarda Salmonella virüsünün çıkmasıyla birlikte toplam 379 vaka tespit edildi. Uzmanlar şimdi de şeftaliye karşı vatandaşları uyarıyor.

Salgının devam etmesiyle ilgili araştırmalarını sürdüren uzmanlar, yine ABD’den ithal edilen şeftalilerde de Salmonella virüsü olabileceği endişesi incelemelerini sürdürüyor. Kanada Gıda Denetleme Kurumu, halkı ABD menşeili şeftali almamaları konusunda uyarıyor. Kanada hükümeti, şeftali sevkiyatı yapan ABD’li şirketten ürünlerini toplaması çağrısı yaptı.

Öte yandan sağlık kurumu, ürünlerin toplu olarak satılmış ve bir marka adıyla satışa sunulmuş olabileceğini ifade ederek, Kanadalıları çok dikkatli olmaları konusunda uyardı. Oluşturulan raporda, Prima Sweet Value Wawona, Sweet 2 Eat, Sweet O, Wawona, Wegmans ve Extrafresh dahil olmak üzere farklı etiketlere sahip 11 ürün marka listelendi. Sağlık Ajansı, Salmonella bulaşmış yiyeceklerin çürük görünmeyeceğini veya kokmayacağını ancak yine de virüs bulaştıracağını ifade etti.