ABD'de salgın rakamları 'yeni en üst seviyelere' ulaştı!

ABD'de dün virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 700'ü aşarken, hastanelerde tedavi altına alınanların sayısı ise salgının başından bu yana en yüksek seviyeye çıkarak 124 bin 686'ya ulaştı.

Yayınlanma Tarihi: 30.12.2020 22:49
Değiştirme Tarihi: 30.12.2020 22:49
ABD'de salgın rakamları 'yeni en üst seviyelere' ulaştı!

ABD'deki Kovid-19 rakamlarını derleyen Kovid İzleme Projesi (Covid Tracking Project) verilerine göre, dün virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 700'ü aşarken, hastanelerde tedavi altına alınanların sayısı ise salgının başından bu yana en yüksek seviyeye çıkarak 124 bin 686'ya ulaştı.

Eyalet bazında Teksas 11 bin 775 hastayla Kovid-19 nedeniyle hastanede tedavi altına alınanlarda zirve yaparken, Kovid-19 hastaları eyalet genelinde hastanelerin yüzde 15 kapasitesini oluşturdu, Laredo gibi salgının yoğun olduğu bazı noktalarda ise bu oran yüzde 36'ya çıktı. Teksas Valisi Greg Abbott, birkaç günde salgın rakamlarında gerileme görülmediği takdirde "ekonomik ve sosyal sınırlamaları tekrar başlatabilecekleri" uyarısında bulundu.

HER 3 DAKİKADA BİR... 

California'da ise dün her 3 dakikada bir ölüme denk gelen günlük 442 can kaybıyla yeni bir üst seviye rakamının görüldüğü belirtildi. Los Angeles bölgesinde, hastanelerde tedavi altına alınan hasta sayısının 7 bin 200'e çıktığı, bunun 2 ay önceye göre yüzde 1000 artış oranına denk geldiği ve şimdiye kadar eyalette görülen en üst rakam olduğu ifade edildi.

"HASTANELERDE KRİZ VAR"

California Sağlık Hizmetleri Sekreteri Dr. Mark Ghaly özellikle California'nın güney kısmındaki hastanelerin kriz içinde olduğuna işaret ederek, Noel ve yılbaşı tatilleri dolayısıyla yapılan seyahatler sonrası ocak ortasında beklenen yeni artış nedeniyle ciddi endişe taşıdıklarını vurguladı. Ghaly, salgının en kısa zamanda kontrol altına alınamaması durumunda eyaletteki hastanelerin hasta kabulünde seçici davranarak sınırlamaya gitmek zorunda kalabileceklerinin altını çizdi.

ÇOCUKLARDA DA ARTIŞ VAR

Kovid-19 vakalarının çocuklar arasında da artışa geçtiği belirtildi. Amerikan Pediatrik Akademisi ve Çocuk Hastaneleri Derneğince açıklanan yeni raporda, 24 Aralık itibarıyla 18 yaş altı grubunda 178 binden fazla yeni vaka görüldüğü, ülke genelinde çocuklarda toplam vaka sayısının 2 milyonu geçtiği bildirildi.

(AA)