ABD'de polisinden bir rezalet daha! Başka bir Floyd daha öldürüldü...

ABD'de geçtiğimiz günlerde aşırı şiddet kullanımı nedeniyle polis tarafından öldürülen George Floyd cinayeti sonrasında vatandaşlara sokağa akın etmişti. ABD'den başka bir skandal daha geldi. Bu sefer başka bir Floyd olan Jamel Floyd isimli bir vatandaş Newyork'taki bir hapishanede polis güçleri tarafından öldürüldü.

Yayınlanma Tarihi: 04.06.2020 19:13
Değiştirme Tarihi: 04.06.2020 19:13
ABD'de polisinden bir rezalet daha! Başka bir Floyd daha öldürüldü...

ABD'de polisin ırkçılığı sürmeye devam ediyor. Polis tarafından öldürülen George Floyd'un ardından başka bir Floyd isimli siyahi vatandaş güvenlik güçleri tarafından öldürüldü. Newyork'ta bir hapishanede mahkum olan Jamel Floyd isimli bir vatandaş, polis ekiplerinin aşırı biber gazlı müdahelesi sonucunda hayatını kaybetti.

Açıklamada, yıkıcı hale dönüştüğü, kendisine ve etrafındakilere potansiyel olarak zararlı hale geldiği belirtilen Floyd'a, görevli personelin biber gazıyla müdahale ettiği kaydedildi. Müdahalenin ardından tepkisiz kalan Floyd'un hastaneye kaldırıldığı ifade edilen açıklamada, siyahi mahkumun burada hayatını kaybettiği bildirildi.Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

GEORGE FLOYD DA POLİS ŞİDDETİYLE ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

Siyahi Amerikalı 46 yaşındaki George Floyd, 25 Mayıs'ta Minneapolis kentinde dolandırıcılık şüphesiyle polisler tarafından gözaltına alınırken bir polisin uzun süre ensesine diziyle basması nedeniyle dakikalarca "Nefes alamıyorum" diye yalvarmıştı. Floyd'un, olay yerine gelen acil sağlık ekiplerince kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtilirken, olayla ilgili görüntüler sosyal medyada büyük tepki toplamıştı. Görüntüler, ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmalarını tekrar alevlendirmiş ve protestolar, olayların başladığı Minneapolis'ten ülke genelinde pek çok kentte sıçramıştı.

Floyd protestolarında yaşanan şiddet ve yağmalamalar nedeniyle başkent Washington ve New York da dahil en az 40 kentte gece sokağa çıkma yasağı getirilirken 25'e yakın kentte de Ulusal Muhafız Birlikleri polise destek sağlamak için devreye sokulmuştu.