ABD'de koronavirüs tedavisi için önemli umut! Plazma tedavisine onay verildi...

ABD Başkanı Donald Trump tarafından verilen son dakika gelişmesiyle birlikte, koronavirüs hastaları için umut dolu bir açıklama geldi. Trump, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesinin (FDA) koronavirüse karşı plazma tedavisine acil durum onayı verdiğini açıkladı.

Yayınlanma Tarihi: 24.08.2020 09:21
Değiştirme Tarihi: 24.08.2020 09:21
ABD'de koronavirüs tedavisi için önemli umut! Plazma tedavisine onay verildi...

ABD Başkanı Donald Trump tarafından, koronavirüs hastalarını oldukça yakından ilgilendiren bir haber geldi. Koronavirüsün merkez üssü olan ABD'de, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesinin (FDA) koronavirüs hastalarına plazma tedavisi için acil durum onayı verdi. Plazma tedavisinin koronavirüs salgınında oldukça umut verici bir tedavi yöntemi olduğu belirtildi.

"TARİHİ BİR BAŞARI"

Plazma tedavisini "tarihi bir başarı" sözleriyle tanımlayan Trump, bu yolla milyonlarca insana tedavi imkanının sunulabileceğini belirtti.

Trump ayrıca, yakın zamanda Kovid-19 aşısıyla ilgili de güzel haberler vereceklerini dile getirdi.

"ÇOK UMUT VERİCİ"

Aynı basın toplantısında konuşan FDA Direktörü Stephen Hahn da plazma tedavisinin "çok umut verici" olduğunu ve bundan sonra daha fazla sayıda insanın iyileşmesini umduklarını, ancak tedaviyle ilgili daha yapmaları gereken çok iş olduğunu kaydetti.

Öte yandan eski FDA yetkilisi Scott Gottlieb, Amerikan medyasına yaptığı açıklamada, ülkede halihazırda plazma tedavisinin bazı yerlerde zaten uygulandığını, ancak bugünkü kararla tüm ülkede uygulanmasının önünün açılacağını ifade etti.

Daha önce Kovid-19 geçirip iyileşen kişilerin kanlarının plazma adı verilen sıvısında gelişen antikorlar bu yolla virüse karşı tedavi için kullanılacak. Plazma tedavisinin özellikle yoğun bakımdaki yüksek riskli hastaların iyileşmesine yardımcı olduğu belirtiliyor.

ABD'de son rakamlara göre salgından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 180 bini geçmiş durumda.

Trump geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, FDA tarafından plazma tedavisinin henüz onay verilmemesini politik sebeplere bağlamıştı. Beyaz Saray’dan alınan resmi olmayan bilgiye göre FDA plazma tedavisi ile ilgili yeni verileri değerlendirmeye devam ediyor.

Etiketler: ABD - trump - plazma tedavisi - FDA