Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
ABD'de kasırga nedeniyle 4 eyalette OHAL ilan edildi!

ABD'de kasırga nedeniyle 4 eyalette OHAL ilan edildi!

ABD'de etkili olması beklenen Matheww Kasırgası nedeniyle ABD'nin Florida, Georgia, Güney Carolina ve Kuzey Carolina eylatlerinde OHAL ilan edildi.

05.10.2016 23:33

Haiti'de 300 binden fazla kişinin hayatını kaybetmesine yol açan Matthew Kasırgası'nın ABD'de etkili olması bekleniyor. Matthew Kasırgası ABD'ye yaklaşırken, can ve mal kaybının önlenmesi veya en aza indirilmesi amacıyla 4 eyaletin valisi kendi yönetim bölgelerinde olağanüstü hal kararı verdiler.

Etkili olduğu bölgelerde şiddetli yağışlara ve sele yol açan Matthew Kasırgası, bugüne kadar 6'sı Küba, Dominik Cumhuriyeti ve Haiti'de olmak üzere toplam 11 kişinin ölümüne neden oldu.

Merkezi Miami'de bulunan Ulusal Kasırga Merkezi, dün 4. seviyede ilerleyen kasırgayı bugün 3. seviyeye indirirken, Ulusal Meteoroloji Dairesi kasırganın ABD'de de saatte 115 km hızla devam edeceğini ve şiddetli yağışlara neden olacağını bildirdi.

ABD'de, Florida, Georgia, Güney Carolina ve Kuzey Carolina eyaletlerinin okyanus kıyısında bulunan bölgelerinde ciddi bir tehdit oluşturması beklenen kasırga nedeniyle 4 eyalet valisi kendi bölgelerdeki kıyı ilçelerinde geçerli olacak olağanüstü hal ilanına imza attı.

Binlerce asker hazır bekletiliyor
Florida Valisi Rick Scott okyanus kıyısında yaşayanlara, en az 3 gün yetecek su, gıda ve ilaç stoku yapmaları uyarısında bulunurken, Miami-Dade County'de okullar perşembe ve cuma günleri tatil edildi.

Vali Scott, 500 Florida Ulusal Muhafız askerini ilk yardım ve kurtarma çalışmaları için ayırırken, 6 bin askerin de hazırda bekleyeceği belirtildi.

Yorumlar | 0
üye profil