ABD'de büyük tartışma... İşverenler, koronavirüs aşısı olmayan işçileri kovabilir

Pfizer/BioNTech'in geliştirdiği koronavirüs aşısının Perşembe günü ABD'de acil kullanım için onay alması bekleniyor. Onayla birlikte de birkaç gün için Covid-19 aşısının dağıtımına başlanacak. Ancak ABD'li uzmanlar, halkın aşı yaptırmaya pek de istekli olmadığını, halkı aşı yaptırmaya ikna etmenin aşının geliştirilmesi kadar zor olduğunu ifade ediyor. Öte yandan ABD'deki yasalar, bu konuyla ilgili işverenden yana, yani işverenler çalışanları aşı olmaya zorlayabilir. Bu da koronavirüs aşısı yaptırmayan işçilerin, işlerini kaybedebilecekleri anlamına geliyor.

Yayınlanma Tarihi: 09.12.2020 10:11
Değiştirme Tarihi: 09.12.2020 10:11
ABD'de büyük tartışma... İşverenler, koronavirüs aşısı olmayan işçileri kovabilir

BBC Türkçe'nin haberine göre, ABD'de Pfizer/BioNTech'in geliştirdiği Covid-19 aşısının Perşembe günü acil kullanım için onay alması bekleniyor. Ancak aşının onayından daha önemli olan konu, ABD vatandaşlarının aşıyı yaptırıp yaptırmayacağı... 

CNBC'nin haberine göre Pew Araştırma Merkezi'nin son kamuoyu yoklamasına katılan her 10 kişiden dördü, "kesinlikle" ya da "muhtemelen" aşı yaptırmayacağını söyledi. Uzmanlar sürü bağışıklığının oluşabilmesi için nüfusun yüzde 70'inin aşılanması ya da doğal antikorlara sahip olması gerektiğini söylüyor.

İŞVEREN AŞIYI ZORUNLU KILABİLİR!

ABD Dallaş'ta hayatını sürdüren avukat Rogge Dunn, bazı şirketlerin koronavirüs aşısını zorunlu yapmayı düşündüğünü ifade etti. ABD yasaları da işverenlerin yanında yer alıyor. Yani işverenler işçilerini aşı olmaya zorlayabilecek. Bu da, Covid-19 aşısı yaptırmayan çalışanların kovulabileceği gibi bir sonuç doğuruyor.

Rogge Dunn şunları söyledi:

"(Restoran sahipleri) aşının kendilerine bir rekabet avantajı getireceğini düşünüyor. Müşterilerine 'Bizim restoranımız güvenli. Tüm personelimizin aşısı var' diyebilecekler. Bu bir halkla ilişkiler taktiği de olabilir ama, yasalara göre işverenler çalışanlarını aşı olmaya zorlayabilir. Aşı olmayanları işten çıkarma hakları var."

California Üniversitesi Hastings Hukuk Fakültesi'nden Prof. Dorit Reiss da özel işletmelerin bu konuda geniş hakları olduğunu belirterek "Aşı, bir işçi sağlığı ve iş güvenliği kuralı. İşverenler, bunu mecbur kılabilir" diyor.

Sağlık sektörü için de aynı şeyin geçerli olması söz konusu. Moderna'nın aşı deneme programının sorumlusu Dr. Hana el Sahly hastanelerde, grip aşısında olduğu gibi Covid aşısının da personel için bir zorunluluk haline gelebileceğini söylüyor.

Dr. Sahly, "Koğuşlarda hastalarımızı görmeden önce grip aşısı olduğumuzu göstermek zorundayız. Hasta olursak, işimizi yapamayız" diyor.

AŞI YAPTIRMAMAK İÇİN İSTİSNALAR

Fakat uzmanlar, aşı zorunluluğunda bazı istisnaların olabileceğine de dikkat çekiyor. Sendikalı iş yerlerinde aşı zorunluluğunun toplu sözleşmelerde pazarlığın bir parçası olabileceğine dikkat çekiliyor. Ayrımcılıkla mücadele yasalarının da çalışanlara koruma sağlayabileceği belirtiliyor.

Örneğin Engelliler Yasası, sağlık nedenleriyle aşı olmak istemeyenlere muafiyet hakkı veriyor. Bu tür durumlarda işverenin personele evden çalışma hakkı tanıması gerekiyor. 1964 Yurttaşlık Haklar Kanunu da dini nedenlerle aşı yaptırmak istemeyenlere muafiyet sağlıyor.