ABD'de bu iddiayı konuşuyor: Koronavirüs kılavuzunu yazanlar bilim insanı değil

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ile ilgili ses getirecek bir iddia ortaya atıldı. İddia, Habere göre, geçen ay Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından yayımlanan Covid-19 test kılavuzunu CDC'li bilim insanları değil, ABD Sağlık Bakanlığı ve Beyaz Saray Kovid-19 Görev gücü yazdı.

Yayınlanma Tarihi: 18.09.2020 21:04
Değiştirme Tarihi: 18.09.2020 21:04
ABD'de bu iddiayı konuşuyor: Koronavirüs kılavuzunu yazanlar bilim insanı değil

New York Times'ın ele geçirdiği resmi yazışmalara göre, CDC bilim insanlar tarafından yazılması gereken koronavirüs test kılavuzu ABD Sağlık Bakanlığı ve Beyaz Saray Kovid-19 Görev Gücü yazıldı. 

İsmi açıklanmayan CDC yetkilisinin açıklamasına yer verilen habere göre, kılavuz CDC bilim insanlarının onayı olmaksızın, 'yukarıdan' yazılarak insternet sayfasına konuldu. 

Yetkili, “O yazı Sağlık Bakanlığı ve Beyaz Saray Koronavirüs Görev Gücü’nden geldi.” dedi.  Bahse konu olan bu test kılavuzu halen CDC'nin internet sayfasında yer alıyor ve kılavuzda 15 dakikadan fazla temas etmiş olsalar bile hastalık belirtisi göstermeyen insanların Kovid-19 testi yaptırmasının gerekli olmadığı belirtiliyor.

New York Times'ın ele geçirdiği yazılarda ayrıca, temmuz ayında CDC'nin sitesinde yayınlanan bir yazının yine benzer şekilde Sağlık Bakanlığı tarafından konulduğu bilgileri yer alıyor. 

CDC Kovid-19 test kılavuzunun yeni versiyonunun internet sitesine bugünlerde tekrar konulmasının beklendiği kaydedildi.

Kaynak: AA