ABD'de bir şok daha! 285 çocukta iltihaplanma sendromu görüldü

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınında merkez üssü haline gelen ABD'den kötü haberler gelmeye devam ediyor. ABD'de 285 çocukta Covid-19'a bağlı 'iltihaplanma sendromu' görüldü.

Yayınlanma Tarihi: 30.06.2020 14:07
Değiştirme Tarihi: 30.06.2020 14:07
ABD'de bir şok daha! 285 çocukta iltihaplanma sendromu görüldü

Yeni tip koronavirüs salgınında en ağır darbelerden birini alan ülkeler arasında yer alan ABD'den kötü haberler gelmeye devam ediyor. Koronavirüs salgını nedeniyle ABD'de 285 çocukta Covid-19'a bağlı 'iltihaplanma sendromu' görüldü. 

ABD HASTALIK KONTROL VE ÖNLEME MERKEZİ VERİLERİ AÇIKLADI

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi verilerine göre, ülkede mart ayı başından mayıs ayı sonuna kadar, yaş ortalaması 8 olan 285 çocukta benzer bulgulara rastlandı. Çocuklardan 6'sı hastalık nedeniyle hayatını kaybetti.

Hastalığa yakalan çocuklarda 24 saat süren 38 derecenin üzerinde ateş görülüyor, kan iltihaplanma göstergeleri artıyor ve en az iki organı etkileyen iltihaplanmaya bağlı rahatsızlıklar ortaya çıkıyor.

Hastalanan çocuklarda mide bulantısı ve ishal gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları yaygın görülürken, bazı çocuklarda nadir görülen Kawasaki hastalığına benzer iltihaplanmaya bağlı ödem ve kalp problemleri ortaya çıkabiliyor.