ABD Başkanı Donald Trump Twitter'a savaş açtı: Düzenleyeceğiz ya da kapatacağız

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklama ile dünya gündemini değiştirdi. Sosyal medya şirketleri için tehdit dolu bi paylaşımda bulunan Donald Trump, 'Ya düzenleme getireceğiz, ya da tamamen kapatacağız' dedi. Trump'ın bu paylaşımı öncesi Twitter, ABD Başkanı'nın attığı tweetlere 'bilgiyi doğrula' etiketi düzenlemesi getirmişti. 

Yayınlanma Tarihi: 27.05.2020 17:19
Değiştirme Tarihi: 27.05.2020 17:19
ABD Başkanı Donald Trump Twitter'a savaş açtı: Düzenleyeceğiz ya da kapatacağız

Göreve gelmeden önce de, geldiği andan itibaren de Twitter'ı çok etkili şekilde kullanan ABD Başkanı Donald Trump, şu sıralar büyük bir tartışmanın fitilini ateşlemiş gibi duruyor. 

Biraz geriye gitmek gerekirse, Twitter geçtiğimiz aylarda bu mecrada yayılan yanlış bilgileri düzeltmek amacıyla, haber doğrulama uygulamasını hizmete sunmuştu. Böylece Twitter kullanıcıları yanlış bilgileri yayan tweetlerden yola çıkarak doğru bilgi kaynağına ulaşabilecekti. Twitter'ın bu uygulamasının son hedefi de ABD Başkanı Donald Trump olmuştu. 

ABD Başkanı Trump, Kasım 2020'de gerçekleştirilmesi planan başkanlık seçimlerinde posta yoluyla oy kullanılmasına ilişkin 2 tweet atarak, bu yöntem ile oy kullanmanın seçimlerde sahteciliğe yol açacağını ifade etti ve dolayısıyla da seçimlerin hileli olacağını öne sürdü. 

Trump'ın attığı bu iki tweetin altında da “Posta yoluyla oy kullanmakla ilgili gerçeklere ulaşın” şeklinde beliren, yukarıda bahsettiğimiz Twitter uygulaması dikkat çekiyor ve bu linklere tıklandığında "Trump posta yoluyla oy kullanmanın hileye neden olacağına dair asılsız iddialarda bulunuyor” şeklinde bir başlığa gidiyor. Ayrıca bu başlıkta Trump'ın iddiasıyla ilgili detaylar da yer alıyor. İşte bu noktadan sonra Trump Twitter arasında 'savaş' olarak nitelendirebileceğimiz bir atışma başladı. 

Trump ilk olarak Twitter'ı ABD seçimlerine müdaha etmekle suçlayan paylaşımlarda bulundu ve ardından şok bir paylaşımda daha bulunarak ülkedeki sosyal medya ağlarını kapatmakla ilgili  tehditler savurdu.

"DÜZENLEYECEĞİZ YA DA KAPATACAĞIZ"

ABD Başkanı Donald Trump, yeni tweetinde “Cumhuriyetçiler, sosyal medya platformlarının muhafazakarların sesini tamamen susturduğunu düşünüyorlar. Bu gerçekleşmeden önce onları (sosyal medya ağları) güçlü bir şekilde düzenleyeceğiz veya kapatacağız” dedi.