ABD Başkanı Donald Trump'tan flaş sosyal medya kararı! Twitter ve Facebook ne olacak?

Önceki gün sosyal medya için 'kapatma' tehdidinde bulunan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, sosyal medya ağlarında kullanıcıların sorumluluk dışı tutulmasını engelleyen ve denetim altına alınmasını sağlayan kararnameyi imzaladı. Trump bu kararı, Twitter'ın Trump'ın tweetlerine getirdiği 'doğrulanma' etiketi sonrası aldı.

Yayınlanma Tarihi: 29.05.2020 00:07
Değiştirme Tarihi: 29.05.2020 00:08
ABD Başkanı Donald Trump'tan flaş sosyal medya kararı! Twitter ve Facebook ne olacak?

Trump'ın bu kararnamesi sonrası, sosyal medya şirketleri artık sorumluluktan muaf olmayacak ve hesap verebilir durumda olacak. ABD federal iletişim güvenlik ajansina bağlanan Twitter ve Facebook gibi dev şirketler hakkında kullanıcılar kendilerine adil davranmadığı gerekçesi ile bu platform hakkında şikayette bulunabilecek. Kararname ağır hapis ve para cezalarını da içeriyor. Buna göre üye paylaşımlarından sosyal ağların sorumlu tutulamayacağını belirleyen yasayı yürürlükten kaldırıldı.

NE OLMUŞTU?

Twitter ekibi, bilgi dezenformasyonun yayılmasının önüne geçmek için bazı paylaşımlarının altına eklediği “bilgiyi doğrulama” etiketini, salı günü Başkan Trump’ın California’da seçim hilesi yapılacağı konusunda attığı tweetlere de yerleştirmişti. Bunun üzerine Trump da, "Cumhuriyetçiler, sosyal medya platformlarının, muhafazakar sesleri susturmaya çalıştıklarını hissediyor. Bunun olmasına izin vermeyeceğiz, bu platformlara ya güçlü düzenlemeler uygulayacağız ya da bunları kapatacağız" demiş ve 3 Kasım 2020 tarihindeki başkanlık seçimlerine müdahale ve ifade özgürlüğünün kısıtlanması olarak yorumlamıştı.