ABD Başkanı Donald Trump'a Nancy Pelosi'den kötü haber: Komisyon kurmak için tasarıyı sundular

Son dakika haberi... ABD Başkanı Trump'ın koronavirüse yakalanmasının ardından ülkenin en önemli gündem maddesi bu oldu. Seçimlere sayılı günler kala zor günler yaşayan Trump'a bir kötü haber de ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'den geldi. Nancy Pelosi, Başkan Donald Trump'ın yeni tip koronavirüse yakalanması üzerine, görevini yerine getirebilecek durumda olup olmadığına karar verecek bir komisyon kurulmasını öngören bir tasarı sunduklarını açıkladı.

Yayınlanma Tarihi: 09.10.2020 21:22
Değiştirme Tarihi: 09.10.2020 21:22
ABD Başkanı Donald Trump'a Nancy Pelosi'den kötü haber: Komisyon kurmak için tasarıyı sundular

Kongrede basın toplantısı düzenleyen Nancy Pelosi, Başkan Trump'ın koronavirüse yakalanmasının ardından görevini tam olarak yerine getirip getiremediği konusunda endişelendiğini ifade etti. Pelosi ayrıca Beyaz Saray'a "konu hakkında şeffaf olmadığı" gerekçesiyle tepki gösterdi. 

Pelosi, tasarıda öngörülen komisyonun bu konuda çalışmalardabulunacağını kaydederek, "Bu tasarı, Trump'a yönelik bir şey değil. Kendisi zaten seçim günü halkın yargılamasıyla yüzleşecek ama yaşananlar gelecekteki başkanlar için bir süreç oluşturmamız gerektiğini gösteriyor." ifadelerini kullandı.

Öte yandan tasarının 3 Kasım'daki Başkanlık seçimiyle herhangi bir alakasının olmadığını savunan Pelosi, amaçlarının devlet istikrarının devam edebilmesi için başkanın kapasite olarak yeterli seviyede olduğu konusunda Amerikan halkına bir güvence vermek olduğunu belirtti.

Bununla birlikte tasarıyı hazırlayan Anayasa Profesörü Vekil Jamie Raskin de Pelosi'ye destek vererek, "Koronavirüs salgını bizlere başkanın görevini yapamaması durumunda bir vekalet planına ihtiyaç olduğunu gösterdi." dedi.

Başkanın görevini sürdüremeyecek duruma gelmesi halinde yapılacakları belirleyen Anayasanın 25. ek maddesinde, "Başkan Yardımcısı, Başkanın kabinesinin çoğunluğu ya da Kongrenin bir organı, Başkanın görevini yerine getiremeyecek durumda olduğunu bildirebilir." ifadesi yer alıyor.

Kaynak: AA
 

Etiketler: trump