ABD alarmda! 2 milyon kişi tahliye ediliyor!

ABD alarmda! 2 milyon kişi tahliye ediliyor!

Karayipleri vuran Matthew kasırgasının bilançosu artıyor! ABD'ye doğru ilerleyen kasırga nedeniyle bazı eyaletlerde 2 milyon kişinin tahliye edilmesine başlandı.

Karayipler'i vuran Matthew Kasırgası'nın Haiti'deki bilançosu giderek ağırlaşıyor. Haiti hükümeti, ülkeyi yıkıp geçen Matthew Kasırgası nedeniyle 339 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Kasırga ABD'nin Florida kıyılarına yaklaşırken, şiddeti 4'üncü kategoriden 3'üncü kategoriye indirildi. ABD'de dün Florida, Georgia ile Güney ve Kuzey Carolina eyaletlerinde yaklaşık 2 milyon kişiye evlerini terk etmeleri çağrısı yapılmıştı.

Can kaybı artıyor!
Karayip ülkelerini yıkıp geçen ölümcül Matthew Kasırgası hızla ABD kıyılarına yaklaşıyor. Haiti'deki can kaybı ise giderek artıyor. Kasırga Haiti'yi hafta başında vurmuş olmasına rağmen, ülkenin özellikle güneydoğuyla iletişim kesilmiş olduğu için felaketin boyutu yeni ortaya çıkıyor.

Haber ile ilgili metin girin!.

Kasırganın hızının, Haiti üzerinde saatte 230 kilometreye ulaştığı belirtmişti. Bölgede bulunan BBC muhabiri Tony Brown, Haitililerin yıkılan evlerini onarmaya çalıştıklarını, hükümet ya da ordudan bir yardım gelmediğini bildiriyor.

350 bin kişi yardıma muhtaç
Birleşmiş Milletler ülkede 350 bin kişinin insani yardıma ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Bahamalarda ağaçların yerlerinden söküldüğü ve elektriğin kesildiği haberileri geliyor, ancak henüz can kaybına dair bir bilgi yok. Haiti'nin komşusu Dominik Cumhuriyeti'nde de kasırgada yıkılan binalar ve toprak kayması nedeniyle en az 4 kişi hayatını kaybetti. Kasırga Küba'nın doğu ucunda da etkili oldu. Baracoa kentinde onlarca ev zarar gördü.

Haber ile ilgili metin girin!.

Matthew Kasırgası, Karayipleri etkileyen son 10 yılın en kuvvetli kasırgası. Haiti ve Küba'yı vuran kasırga, Bahamalar üzerinden ABD'nin doğu kıyılarına doğru ilerliyor.

2 milyon kişiye tahliye çağrısı
ABD'li yetkililer Florida, Georgia ile Güney ve Kuzey Carolina eyaletlerinde yaklaşık 2 milyon kişiye evlerini terk etmeleri çağrısı yaptı.

Kasırga ABD'ye yaklaşırken kategorisi de en şiddetli ikinci seviye olan 4'e yükseltildi. Florida Valisi Rick Scott, kasırganın eyaleti doğrudan vurabileceğini ve herkesin hazır olması gerektiğini söyledi. Ancak bu sabah Florida'ya yaklaşan kasırganın şiddeti 4'ten 3'e indirildi.

Haber ile ilgili metin girin!.

Scott "Eğer Matthew Florida'yı doğrudan vurursa felaketle sonuçlanabilir. Hazır olmalısınız" dedi.

ABD Başkanı Barack Obama da "Kentinizde tahliye emri varsa ciddiye almalısınız" yönünde açıklama yaptı. Florida ve Güney Carolina'da acil durum bölgesi ilan edildi.

ABD'de halka en az 3 gün yetecek kadar su ve gıda stoğu yapmaları söylendi. Ayrıca olası elektrik kesintilerine karşı cep telefonlarını şarj edebilecek yedek pil bulundurmaları istendi.

ABD ordusu da bölgeye ek asker ve 9 helikopter gönderildiğini açıkladı. Florida eyaletinden kaçmak isteyen ABD'lilerin oyotollarda uzun kuyruklar oluşturduğu görüldü. Kasırganın etkili olması beklenen bölgelerdeki süpermarketlerde de raflar boşaldı. Matthew'un 2005'teki Wilma kasırgasından sonra bölgeyi vuran en büyük kasırga olabileceği belirtiliyor.

Çok sayıda kişi kayıp!
Sivil Savunma Müdürlüğü Şefi Alta Jean Baptiste de, pazartesi gününden bu yana etkili olan kasırganın yol açtığı sel sularına kapılan çok sayıda kişinin kaybolduğunu söyledi.

Son 10 yılın en şiddetli kasırgasını yaşayan Haiti'nin güneyinde ve güneybatısında binlerce ev yerle bir oldu.

Haber ile ilgili metin girin!.

Yetkililer, kasırgadan en çok etkilenen yerlerden birisi olan Jeremie kentinde binaların yüzde 80'inin yıkıldığını kaydetti.

Kasırganın yıkıp geçtiği kentlerden Camp Perrin'in belediye başkanı Pilus Enor, "Çatışı uçmayan bina kalmadı. Ekili alanlar, fabrikalar sular altında. Böyle bir şeyi hayatımda ilk kez görüyorum." dedi.

Görüntülenme : 104 Yayınlanma Tarihi: 07/10/2016 10:55:03

Haber Yorumları (0)

500

    Acunn.com'u Facebook'ta takip et.

    Acunn.com'un eğlenceli dünyasını yakından takip etmek için Facebook sayfamızı beğenin