8 Şubat Pazar gününün reyting sonuçları

8 Şubat Pazar gününe ait reyting sonuçları ve izleyicilerin tercihlerine göre oluşan program sıralamasına haberimizden ulaşabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi: 09.02.2015 10:43
Değiştirme Tarihi: 09.02.2015 12:02
8 Şubat Pazar gününün reyting sonuçları

8 Şubat Pazar gününe ait reyting sonuçları ve izleyicilerin tercihlerine göre oluşan program sıralamasına haberimizden ulaşabilirsiniz.

8 Şubat Pazar gününe ait reyting sonuçlarına acunn.com kalitesiyle ulaşmak için aşağıdaki görseli tıklamanız yeterli.

reyting haberleri

Reyting sıralaması ile ilgili bilgilendirme:


En güncel reyting sonuçlarına ve geçmiş tarihlere ait reyting sonuçlarına ulaşmak için acunn.com internet sayfasını ziyaret edin. Reyting nedir, reyting sisteminin amacı nedir, reyting sıralamalarındaki Total ve AB grubu ne anlama gelmektedir, reyting ile ilgili detaylı bilgiler de acunn.com'da.

Reyting Nedir?

Televizyon izleyicilerinin tercihlerine göre ortaya çıkan izlenme payının paylaştırılması ile oluşturulan sonuçlara reyting denir. Reyting değerlendirmesi kanallar ve reklam şirketleri adına TNS tarafından yapılır. Ölçme işlemi yaklaşık 2200 haneye yerleştirilen ve gizli tutulan reyting ölçme cihazları ile elde edilir. Reyting sonuçları, tüm gün boyunca izlenen programların listelenmesini sağlar.

Reyting sıralaması ne işe yarar?

Reyting sıralamasının izleyiciyle doğrudan bir bağlantısı yoktur. Reyting sonuçları daha çok kanallar ve reklam şirketlerinin çalışmalarına yardımcı olunması için yapılır. Reyting sonuçları sayesinde kanallar ve reklam şirketleri planlamalar yapar.

Televizyon kanalları reyting sonuçlarına göre program ve dizilerin yayınlanması ile ilgili plan yapar. Buna göre sıralamada kötü sonuç alan program ya da dizilerin günü ve saati değiştirilebilir yada yayından kaldırılabilir.

Reklam şirketleri ise reyting sıralamasına göre reklam vereceği kanal ve programı belirler. Buna göre sıralamalarda üst sıralarda olan kanal ve programlar her zaman ilk tercih olur.

Total ve AB grubu nedir?

Reklam şirketleri reklamlarının hedef kitleye ulaşması için çalışırlar. Bu nedenle reyting sıralamaları çeşitli gruplara ayrılmıştır. Bu gruplar, eğitim seviyesi ve gelire bağlı olarak belirlenmiştir. Toplamda 4 grup vardır. Bunlar: A/B, C1, C2 ve D/E. Bunların hepsinin toplamı ise TOTAL olarak adlandırılmıştır.

Reklam şirketleri bu gruplara göre reklam ve hedef kitle eşleştirmesi yaparak hedef kitleye ulaşmayı amaçlar.

Kanal sıralaması nasıl yapılır?

Reyting sıralaması için yapılan değerlendirme aynı zamanda kanallar için de yapılır. Bu sıralama ile programlar için yapılan değerlendirme aynı değildir. Programlar için yapılan sıralamada tüm gün esas alınırken. Kanal sıralamasında sadece Prime-time sonuçlarına bakılır. Prime-Time televizyonun en çok izlendiği saat 20.00-23.00 aralığıdır. Bir de PT1 ve PT2’den bahsediyoruz. PT1 20.00-22.00 arası kuşağıdır. Yani Prime-Time kuşağının ilk bölümüdür. 22.00 ve sonrasına ise PT2 diyoruz.
İlgili Sayfalar: Playlist