70 yıllık rüya: Ilısu Barajı Enerji Santrali’nin açılışı yapıldı!

Ilısu Barajı Enerji Santrali’nin açılış töreni yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açılışa videokonferansla katıldı. Erdoğan, "Yapımına başlandığı 2008'den bu yana kredisinden, inşasına kadar her aşamasında pek çok engellemeyle karşılaşılan baraj Türkiye'ye kazandırıldı" dedi.

Yayınlanma Tarihi: 20.05.2020 09:33
Değiştirme Tarihi: 20.05.2020 09:34
70 yıllık rüya: Ilısu Barajı Enerji Santrali’nin açılışı yapıldı!

18 milyar liraya mal olan Ilısu Barajı Enerji Santrali'nin açılış töreni yapıldı. Törene videokonferansla katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasına eski Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'na, yüklenici firmalara, mühendislere ve işçilere teşekkür ederek başladı. Barajın yapımına 2008'de başlandığını ve o günden beri pek çok engellemeyle karşılaşıldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kararlılık sayesinde Türkiye'ye kazandırdık. Bu barajın yapımına engel olmak isteyen herkesin, bugün karşımızdaki eserin ihtişamı karşısında ezildiğine inanıyorum. Özellikle başta ana muhalefet olmak üzere diğer muhalifler, hele hele aşırı uç muhalifler, özellikle buranın yapımı karşısında merak ediyorum acaba ne diyecekler. Zira şu anda bölgenin çiftçisi için, toprakları için en önemli sulama imkânlarından tutunuz içme suyuna varıncaya kadar her şey burada, enerji imkânlarına varıncaya kadar her şey burada. Kendi ülkesini yabancılara şikâyet edenlere, kendi halkına silah çekenlere, kendi insanının kanını dökenlere verdiğimiz en güzel cevap işte, bu muhteşem eserdir. Ilısu Barajı'ndan esecek barış, kardeşlik, refah ve huzur rüzgârı inanıyorum ki asırlar boyunca bu topraklarda dalga dalga kendini hissettirecektir" diye konuştu. 

"KÜLTÜREL VARLIKLAR ÖZENLE KORUNDU"

Santralin maliyetinin 18 milyar lirayı bulduğunu hatırlatan Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti: "Yıllık kapasitesi 4.1 milyar kilovatsaat. Barajın inşası konusunda en çok istismar edilen Hasankeyf başta olmak üzere tüm tarihi ve kültürel varlıklar özenle korunmuştur. Ekonomimize yıllık katkısının 2.8 milyar lira olmasını bekliyoruz. 1.200 megavatlık toplam kurulu gücüyle Türkiye’nin en büyük 4’üncü santralı. Sesleniyorum, işte bütün bu arazileri sulamak suretiyle o suya hasret topraklar çiftçinin gönlüne su serpmiştir. Anladın mı Bay Kemal?" (Hürriyet)