60 yaş üstü aşılama ne zaman yapılacak? İşte bakanlık tarafından belirtilen tarih...

60 yaş üstü aşılama işlemlerinin ne zaman yapılmaya başlayacağı, binlerce 60 yaş üstü vatandaş ve onların yakınları tarafından araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklama sonrasında, 60 yaş üstü aşılamanın ne zaman olacağı belirlendi. Peki, 60 yaş üstü aşılama ne zaman yapılacak? İşte bakanlık tarafından belirtilen tarih...

Yayınlanma Tarihi: 18.03.2021 09:38
Değiştirme Tarihi: 18.03.2021 09:38
60 yaş üstü aşılama ne zaman yapılacak? İşte bakanlık tarafından belirtilen tarih...

Konuyla ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca "Gelecek haftadan itibaren 60-65 yaş grubunun aşılarına başlanacak. Yaşınız 60-65 arasındaysa lütfen telefon mesajlarınızı dikkatle takip edin." ifadelerini kullandı. Koronavirüs risk grubunda yer alan 60-65 yaş arası için aşılama sürecinde randevular, www.mhrs.gov.tr adresinden alınacak. Başvuru sonuçları de SMS ile telefonlara gelecek.

60 YAŞ ÜSTÜ AŞILAMA BAŞLIYOR 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

Bildiğiniz gibi, 65 yaş üstü büyüklerimizin, sağlık çalışanlarının aşıları tamamlandı. Gelecek haftadan itibaren bir alt grubun, yani 60-65 yaş grubunun aşılarına başlanacak. Yaşınız 60-65 arasındaysa lütfen telefon mesajlarınızı dikkatle takip edin.

Sağlık Bakanlığı'nın açıklamalarına göre, 60 yaş üzeri için 22 Mart haftasından itibaren aşı süreci başlayacak. Aşılama ile ilgili bilgiler telefon mesajları ile gelecek.

60 YAŞ ÜSTÜ AŞI RANDEVUSU NASIL ALINIR? 

MHRS üzerinden koronavirüs aşı randevusu nasıl alınır sorusu en çok merak edilen konuların başında geliyor.

MHRS üzerinden randevu oluşturmak için www.mhrs.gov.tr adresine girin.

Üyeyseniz bilgilerinizi girerek sisteme giriş yapın. Eğer üye değilseniz “Üye Ol” seçeneğini tıklayıp üyelik oluşturun.

Koronavirüs aşı randevusu almak için sisteme giriş yaptıktan sonra “Aşı Randevusu Al” seçeneğini tıklayın.

"Aile Hekiminden” ve “Hastaneden” olmak üzere iki seçenek çıkıyor. İstediğiniz seçeneği tıklayıp tarih ve saat bilgilerini seçtikten sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz. Randevu bilgileri SMS ile telefona iletilecek.

Eğer öncelikle grupta değilseniz aşağıdaki uyarıyı alabilirsiniz.

ALO 182 ÜZERİNDEN DE RANDEVU ALINABİLİYOR 

Kovid-19 aşısı olacak vatandaşlar, mobil uygulama veya internetin yanı sıra MHRS Alo 182 hattını arayarak da aşı randevularını alabiliyor.

Vatandaşlar, kendilerine en yakın aile hekimlikleri ile tüm kamu, özel ve üniversite hastaneleri için randevularını oluşturabiliyor.