60 yaş üstü aşılama ne zaman yapılacak? İşte 60 yaş üstü aşılama takvimi

60 yaş üzeri vatandaşların aşılama işlemlerini ne zaman yaptıracağı birçok kişinin merak edip sorguladığı konular arasında gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı planlama dahilinde devam eden aşılama işlemlerinde yaşlar için sıra bekleniyor. Peki, 60 yaş üstü aşılama ne zaman yapılacak? 60 yaş üstü aşılama takvimi belli oldu mu?

Yayınlanma Tarihi: 04.03.2021 12:16
Değiştirme Tarihi: 04.03.2021 12:16
60 yaş üstü aşılama ne zaman yapılacak? İşte 60 yaş üstü aşılama takvimi

60 yaş üzeri vatandaşlar için aşılama işlemleri beklenmeye devam ediyor. Koronavirüs salgınında normalleşme tedbirlerinin alınmaya başlanmasıyla birlikte, yaş gruplarına göre aşılama işlemleri başlatıldı. Peki, 60 yaş üstü aşılama ne zaman yapılacak? 60 yaş üstü aşılama takvimi belli oldu mu? İşte aşılama işlemleriyle ilgili detaylar.

60 YAŞ ÜZERİ NE ZAMAN AŞI OLACAK?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşılama süreci ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Koca, açıklamasında "Bilim kurulumuzun önerileri ile belirlediğimiz plan dahilinde aşılama süreçlerimiz yürütülmeye devam etmektedir. Aşı temin sürecine paralel olarak vatandaşlarımızın aşılanmaları programlı şekilde devam edecektir" ifadelerini kullandı.

60 yaş üzeri vatandaşların ne zaman aşı olacağı ile ilgili henüz net açıklama gelmedi. İlerleyen günlerde yeni açıklama yapılması bekleniyor.

2. AŞAMADA KİMLER KORONA VİRÜS AŞISI OLACAK?

Sağlık Bakanlığınca belirlenen "Kovid-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi"ne göre, 13 Ocak'ta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu üyelerinin aşılanmasını takiben başlayan süreçte 1. aşama tamamlanmak üzere. Aşılama süreci, Koronavirüs Bilim Kurulunun oluşturduğu takvim doğrultusunda tamamlanacak.

60 yaş üstü ne zaman aşı olacak Koronavirüs aşı sırası e Nabız ekranı ile sorgulanıyor
İkinci aşamada A grubunda, hizmetin sürdürülmesi için öncelikli sektörlerin çalışanları bulunuyor. Bu sektörler ise şu şekilde sıralanıyor:

"Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, kritik görevlerdeki kişiler, zabıta, özel güvenlik, Adalet Bakanlığı, cezaevleri, eğitim sektörü (öğretmenler ve öğretim üyeleri), gıda sektörü (SGK kayıtlarına göre) çalışanları (fırın, yemek fabrikaları, gıda imalathaneleri, ambalajlanmış su üreticileri vb.), taşımacılık (SGK kayıtlarına göre) sektöründe çalışanlar."

Bunların ardından ikinci aşamada 50-64 yaşlarındaki bireyler aşılanacak.

Aşılamanın üçüncü aşamasında, öncelikle kronik hastalığı olanlara aşı yapılacak.

Bu kişilerden ilk olarak 40-49 yaşındakiler aşılanırken, bu grubu 30-39 yaş ve 18-29 yaş grubu takip edecek.

Üçüncü aşamada son olarak, diğer gruplarda bulunan sırasıyla 40-49 yaş, 30-39 yaş ve 18-29 yaşlarında olanlara aşı uygulanacak.

Dördüncü aşamada ise aşılanma sırası geldiği halde zamanında yaptırmayanlar aşılanacak.