60-65 yaş aşı randevusu nasıl alınır? İşte MHRS ve e-Nabız aşı randevusu alma ekranı

Tüm Türkiye'yi etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle birçok vatandaş yaşlara göre aşı olmaya devam ediyor. 60-65 yaş aşı randevusunun nasıl alınacağı ise Bakan Koca tarafından yapılan açıklama sonrasında sorgulanmaya başladı. Aşı sırasının geldiği 60-65 yaş için birçok vatandaş, randevu alma işlemlerini gerçekleştirmeye devam ediyor. Peki, 60-65 yaş aşı randevusu nasıl alınır? İşte MHRS ve e-Nabız aşı randevusu alma ekranı.

Yayınlanma Tarihi: 29.03.2021 11:27
Değiştirme Tarihi: 29.03.2021 11:27
60-65 yaş aşı randevusu nasıl alınır? İşte MHRS ve e-Nabız aşı randevusu alma ekranı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan duyuru sonrasında, 60-65 yaş üstü vatandaşlar içi aşı sırasının geldiği açıklanmış ve birçok vatandaş aşı randevularını almaya başlamıştı. Aşı randevusunu henüz alamayan vatandaşlar ise sorgulamalarını sürdürmeye devam ediyor. Peki, 60-65 yaş aşı randevusu nasıl alınır? İşte MHRS ve e-Nabız aşı randevusu alma ekranı.

MHRS AŞI RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Bakan Koca yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:Aşı programında yeni gruba geçiyoruz. Aşısı sisteme tanımlanmış olan vatandaşlarımız 60 yaş üzeri vatandaşlarımız eşleri ile birlikte randevu alarak aşılarını olabilecekler. Ayrıca bazı risk grupları da programa dahil edildi.

Öncelikli gruptaki vatandaşların aşılanması için randevular, "mhrs.gov.tr", "enabiz.gov.tr" siteleri, Merkezi Hekim Randevu Sistemi, e-Nabız mobil uygulamaları ile "Alo 182" hattı üzerinden alınabiliyor. Tüm randevu bilgileri hem e-Nabız’da hem de vatandaşın cep telefonuna gelen kısa mesajda yer alıyor.

Vatandaş, randevusu ile hekime gittiğinde hekimler “AŞILA” mobil uygulamasını kullanarak, vatandaşın T.C. Kimlik numarası, randevu barkodu, randevu numarası ya da randevu listesi içerisinden kişi bilgilerine erişip sorgulama yapabiliyor. Böylelikle sorgulanan kişiye ait bilgiler görüntüleniyor. Ardından uygulayacağı aşının QR kodunu uygulama üzerinden okutarak, hem aşıya ait bilgileri kaydediyor, hem de aşının uygunluğunu kontrol ediyor. Hekim QR kodu okuttuğunda aşının saklama koşulları, soğuk zincir doğrulaması Aşı Takip Sistemi üzerinden sorgulanıyor, uygunsa aşı yapılıyor, değilse işlem iptal ediliyor.

Hekim kaydı tamamlayıp vatandaşa aşıyı uyguladığında vatandaşın hem telefonuna kısa mesaj bilgilendirmesi yapılıyor, hem e-Nabız hesabındaki “Elektronik Aşı Kartı”na kaydediliyor, hem de Hayat Eve Sığar hesabına gönderiliyor.

E-NABIZ AŞI RANDEVUSU OLUŞTURMA EKRANI

MHRS AŞI RANDEVUSU OLUŞTURMA EKRANI