Bir devir resmen kapandı

Yayınlanma Tarihi: 14.08.2015 23:27
Değiştirme Tarihi: 15.08.2015 11:29

ABD, 54 yıl sonra Küba'nın başkenti Havana’daki büyükelçiliğini resmen açarak, bayrağını yeniden göndere çekti.

ABD, 54 yıl sonra Küba'nın başkenti Havana’daki büyükelçiliğini resmen açarak, bayrağını yeniden göndere çekti.

ABD ile Küba arasındaki diplomatik ilişkilerin normalleştirilmesi süreci bağlamında, 1961 yılında kapatılan ABD’nin Havana Büyükelçiliği'nin resmi olarak tekrar açılışı için tören düzenlendi.

Güvenlik nedeniyle büyükelçiliğin bulunduğu Maleron Caddesi trafiğe kapatılırken, Kübalılar sabah saatlerinden itibaren caddenin sonunda, trafiğe açık köşesinde toplanmaya başladı.

Sayıları binleri bulan Kübalıların bazılarının ABD ve Küba bayraklarını birlikte taşıdığı görülürken, büyükelçiliğin yanındaki binalara da büyük boyutta Küba bayrakları asıldı.

ABD’nin Havana büyükelçiliği binasındaki tören ise dar katılımla yapıldı.

Küba milli marşıyla başlayan törende konuşan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, açılışı “tarihi bir an” olarak nitelendirdi.

Bunun, 54 yıl sonra diplomatik ilişkilerin yeniden tesis edilmesini sembolize ettiğini belirten Kerry, ayrıca, 1945’ten bu yana ilk defa bir ABD Dışişleri Bakanı’nın Küba’ya geldiğine işaret etti.

Kerry, “Burada kendimi evde hissediyorum, çünkü hafızalarda yer edecek bir ortamdayız. Eski bariyerlerin kenara itildiği ve yeni fırsatların keşfedildiği bir gün bugün” dedi.

Açılış töreni için caddede toplanan Kübalılara da minnettarlığını ileten Kerry, Küba halkına İspanyolca seslenerek, “Şimdi birbirimize ulaşma zamanı, artık düşman veya rakip değiliz, komşuyuz. Bayraklarımızı göndere kaldırma vakti ve tüm dünyaya birbirimiz için iyilik istediğimizi gösterme zamanı” dedi.

"İki tarafın da engelleri kaldırması gerekiyor"

ABD Başkanı Barack Obama ile Küba Devlet Başkanı Raul Castro’nun “tarihin mahkumları” olmaktan sıyrılarak cesaretli bir adım attığını hatırlatan Kerry, iki ülke arasındaki tarihi gelişmelere değindi.

Kerry, Küba’nın geleceğinin Kübalılara bağlı olduğunun altını çizerek, ABD’nin demokratik ilkeler ve reformlar konusunda Küba hükümetine çağrı yapmaya devam edeceğini söyledi.

Küba halkına en iyi şekilde gerçek demokrasiyle hizmet edilebileceğini vurgulayan Kerry, “Şuanda da açık olayım ki, diplomatik ilişkilerin normalleşmesi bir hükümetin diğerine yaptığı bir iyilik değildir. Bu, iki ülkenin birlikte yerine getirdiği, iki ülke halkının da fayda göreceği bir şeydir. Bu noktada, büyükelçiliklerin açılması, hem hükümetler hem de halklar arasındaki ilişkiler açısından önemli” diye konuştu.

Küba'ya ambargonun hala yürürlükte bulunduğuna ve bu konuda Kongre’nin adım atması gerektiğine dikkati çeken Kerry, yönetim olarak ambargonun kaldırılmasını güçlü biçimde desteklediklerini kaydetti.

Kerry, Küba hükümetine de vatandaşlarının ticarete girmesini ve enformasyona uluşmasını daha fazla kolaylaştırması çağrısı yaparak, “Ambargo, karşılıklı iki yoldur. İki tarafın da Kübalıları engelleyen kısıtlamaları kaldırması gerekiyor” ifadesini kullandı.

Törende, 54 yıl önce büyükelçilikteki Amerikan bayrağını gönderden indiren askerler bayrağı, resmi törenle devretti. Amerikan bayrağı, ulusal marş eşliğinde göndere çekildi.

Normalleşme için yol haritası kısa sürede çizilecek

ABD'nin Havana'daki büyükelçiliğinin resmi açılış töreni için Küba'da bulunan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, mevkidaşı Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez ile görüştü.

Düzenlenen ortak basın toplantısında Rodriguez, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesinde somut adımların atılmasının önemine dikkati çekerken, Kerry ile bu konuda bir komite oluşturulması noktasında mutabık kaldıklarını kaydetti.

Küba hükümetinin, "saygı ve eşitlik ile Küba’nın egemenliğine ve iç meselesine müdahalede bulunulmaması" temellerinde ABD ile normalleşme için istekli olduğunu belirten Rodriguez, “ABD ile normal ilişkileri geliştirebilmemiz için, ambargonun tamamen kaldırılması, yasadışı olarak işgal edilen Guantanamo Körfezi’nin iadesi, Küba halkının ambargo nedeniyle yaşadığı ekonomik ve insani zararlar için tazminat ödenmesi ve Küba’nın egemenliğine tam saygı gösterilmesi gerekiyor” dedi.

Kerry de Havana’da bulunmaktan memnuniyetini dile getirerek, tarihi bir gün yaşadıklarını söyledi.

"54 yıl sonra bugün ABD ve Küba, diplomatik ilişkileri nihayet tekrar kurdu” diyen Kerry, Rodriguez ile görüşmelerinin de gayet yapıcı ve işbirliği içinde geçtiğini kaydetti.

Kerry, uzun zaman alacak normalleşme sürecinde, diplomatik ilişkilerin yeniden tesis edilmesi noktasında büyükelçiliklerin açılmasının “kritik bir adım” olduğuna işaret ederek, büyükelçiliğin faaliyetlerine yeniden başlamasının, hükümet düzeyindeki ilişkileri daha da hızlandıracağını dile getirdi.

Kerry, “Tam bir normalleşme kolay değil ama büyükelçiliklerin açılması diplomatların bu konudaki çalışmasını kolaylaştıracak” diye konuştu.

Normalleşmenin ambargoya ve diğer konulara bağlı olduğuna değinen Kerry, Obama yönetiminin ambargonun kaldırılmasını desteklediğini hatırlattı.

Kerry, önümüzdeki günlerde de normalleşme sürecinde yol haritasının çizilebileceğini, oluşturulan komitenin, eylülün ilk veya ikinci haftasında hemen buluşmasının planlandığını bildirdi.