50 derecede oruç tutacaklar

Irak'taki şiddetten kaçarak Erbil'e gelen Iraklılar ramazana buruk giriyor.

Yayınlanma Tarihi: 29.06.2014 08:47
Değiştirme Tarihi: 29.06.2014 09:04
50 derecede oruç tutacaklar

Irak'taki şiddet olaylarından kaçarak Erbil'e gelen Iraklı sığınmacılar, ramazan ayına buruk giriyor. Çadır kampta kalan Iraklı sığınmacılar, yarın sahura kalkacaklar. Ancak durum evdeki gibi değil. Eksiklikleri çok. Elektriğin olmadığı kampta, yiyecek ve içecekte de ciddi sıkıntı var. Sıcaklık ise 50 derece.

Çadırda ilk ramazan
İlk defa çadır kampta oruç tutacak olan Iraklılar, en zor ramazanlarını geçirmeye hazırlandıklarını ifade ediyor. Irak'ta, Türkiye'den bir gün sonra ramazan başlıyor. Ülke halkı, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü öncülüğündeki silahlı grupların neden olduğu şiddet sonucu zor günlerden geçiyor.

Çatışmaların yaşandığı Musul, Selahaddin, Tikrit, Telafer ve Diyala'dan kaçan binlerce Iraklı, daha güvenli gördükleri Kürt bölgesine sığındı. Kürt Bölgesel Yönetimi, gelen aileler için Erbil'de Hazer Çadır Kampı'nı kurdu. Ancak aceleyle hazırlanan kampta eksik çok. Derme çatma çadırlarda elektrik yok. Çadır sakinleri soğutucu olmadığı için sıcak su içmek zorunda kalıyorlar. Tuvalet eksikliği de kamptaki bir başka sorun.

50 derece sıcaklık altında oruç tutacaklar
Sıcaklığın zaman zaman 50 dereceye kadar yükseldiği kampta kalan sığınmacılar, bugün ilk sahura kalkacaklar. Aileler, ilk defa bir ramazan ayına bu kadar hazırlıksız yakalandıklarını dile getirerek üzüntülerini dile getiriyorlar.

Musul'dan kaçarak 15 gün önce çadır kampa yerleşen Faysal Muayyed yaptığı açıklamada, kendi ülkesinde muhacir olmanın üzüntü verici olduğunu dile getirdi.

Özellikle sıcakların çok yüksek olduğuna dikkati çeken Muayyed, "Ramazana çok hazırlıksız yakalandık. Hiçbir şeyimiz yok desem inanın. Ne tüpümüz var ne de tabak, kaşık, bardağımız var. Keşke ramazanın ilk gününü evimizde geçirseydik. Şuan oruçlu gibiyiz çünkü su dışında tüketecek bir şeyimiz yok. Çocuklarımız, çadır sıcağında perişan oldu. Kamp dışına çıkıp ihtiyaçlarımızı almamıza izin vermiyorlar. Tarlanın içine kurulan bu kampta hayata tutunmaya çalışıyoruz" dedi.

Çöl sıcakları insanın vücudunu kurutuyor
Yusuf Abdullah da Irak'ta sıcakların yüksek olması sebebiyle oruç tutmanın zorluklarına dikkat çekerek, "Ramazan geldi mi insanların çoğu ev ve iş yerlerinde sürekli klimalı ortamda bulunurlar. Zira çöl sıcakları, insanın vücudunu kurutuyor. Şimdi ne klima var ne de evimiz var. Bez bir çadırda, ramazan giriyoruz. Belki de en zor orucumuzu burada geçireceğiz" diye konuştu.

Abdullah, "Ramazan için bir şeyler alamadınız mı?" sorusuna, "Görevliler, hiçbir şekilde dışarı çıkmamıza izin vermiyor. Eğer bu mümkün olsaydı Erbil'e gidip bir şeyler almak isterdim" yanıtını verdi.

Anne Fatma Hasan da en çok sıcaklar nedeniyle mağdur olduklarını özellikle çocukların 50 dereceyi bulan sıcaklar altında sürekli hastalandığını belirtti.

Evlerinde ayrılmanın burukluğuna kamptaki çaresizliğin eklendiğini dile getiren Hasan, şunları söyledi:

"Buradan çıkmamıza izin versinler. Kampın büyük bir bölümünde elektrik olmadığı için hayat daha da zorlaşıyor, bize dağıtılan klimalar çalışmıyor. Yiyecek ve içecek bulmak çok zor. Yetkililere sesleniyoruz: Çocuklarımızın sıcaktan piştiği bu kamptan çıkarsınlar, başka bir şey istemiyoruz."
Etiketler: erbil - ıraklılar - oruç - Ramazan - haber