50'den az çalışanı olan işyerlerine doktor şartı: 1 Temmuz'dan itibaren başlıyor

Koronavirüs salgını sonrası küçük işletmeler için yeni dönem yarın yani 1 Temmuz itibariyle başlıyor. Buna göre az tehlikeli alanlarda faaliyet gösteren ve 50'den az çalışanı olan işyerleri artık iş güvenliği ve iş sağlığı hizmeti verecek. 50'den az çalışanı olan işyerleri arasına hukuk bürosu, terzi, manav, marketler de giriyor. 

Yayınlanma Tarihi: 30.06.2020 09:29
Değiştirme Tarihi: 30.06.2020 09:29
50'den az çalışanı olan işyerlerine doktor şartı: 1 Temmuz'dan itibaren başlıyor

Az tehlikeli alanlarda faaliyet gösteren ve 50'den az çalışanı olan işyerlerinde artık iş güvenliği ve sağlığı hizmeti verilmesi esas olacak. 1 Temmuz 2020 tarihi itibariyle başlayacak yeni dönemde hukuk bürosundan manava, marketten apartmanlara bile bu kapsam içinde yer alacak. Hatta tek bir çalışanı olan işyerleri de iş sağlığı ve güvenliği hizmeti verecek. Öte yandan bu durum, hizmet alımı veya işverenin kendisinin eğitim alması yoluyla olacak.

Hürriyet'ten Hacer Boyacıoğlu'nun haberine göre, eğitim alan bir işveren, işyerindeki sağlık gözetimi dışındaki hizmetleri verebilecek. Buna göre, işveren veya işveren vekili, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’yle protokol imzalamış kurum, kuruluşlar veya üniversiteler aracılığıyla verilen eğitimlere dahil olabilecek. Bu eğitimlere herhangi bir mezuniyet şartı aranmaksızın, 18 yaşını dolduran herkes katılabilecek. Buradan e-sertifika alınması yeterli olacak. Sağlıkla ilgili süreçleri ise kamu sağlık kurumları veya aile hekimlerinden takip edebilecek. Eğitim almayan işverenler, iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarından hizmet alımı yapmak zorunda olacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan TESK Başkanı Bendevi Palandöken, yaklaşık 1 milyon işyerinin bu zorunluluk kapsamında yer alacağını ifade etti. Bu zorunluluğun 1 yıl daha ertelenmesini talep eden Palandöken, bu yükümlülüğün ek maliyet olduğunu ve kimsenin bu ortamda iş güvenliği uzmanı tutma durumu olmadığını belirtti. 
İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'yla ilgili bu yükümlülük ilk olarak 2012 yılında çıkarılmıştı. Gereken yükümlülüklerin önce 1 Temmuz 2016’da başlatılması benimsenmişti. Daha sonra bu tarih 2017 yılına ve çıkarılan bir torba yasayla da 2020 yılı temmuz ayına ertelendi.

Kaynak: Hürriyet