5 yıl önce toplanıp yere atılan kayısı çağlası, şimdi 100 TL'den satılıyor

Mersin'de 5 yıl öncesine kadar yere dökülen kayısı çağlası, şimdilerde kilosu 100 TL'den satılıyor. Kayısı üreticileri, daha önce seyreltme yapmak için toplanan kayısı çağlası ardından yere atılıyordu. 

Yayınlanma Tarihi: 27.02.2021 09:56
Değiştirme Tarihi: 27.02.2021 09:57
5 yıl önce toplanıp yere atılan kayısı çağlası, şimdi 100 TL'den satılıyor

Manisa Erdemli'de ağaçlar seyrelsin diye çiftçiler tarafından toplanan ve yere atılan kayısı çağlası, şu sıralar çok değerli bir meyve halini aldı. Özellikle hamile kadınlar tarafından aşerilen bu ürünün 20 gün önce hasadı başladı. Kayısı çağlaları Mersin'de toplanıp büyük şehirlere gönderiliyor. 

Haber ile ilgili metin girin!.

İlçeye bağlı Kocahasanlı Mahallesi'nde 3 dönüm örtü altında kayısı üreticiliği yapan İlyas Kil, "Bu yıl havaların sıcak gitmesinden dolayı çağlalarımız 20 gün erken olgunlaştı. Daha önceleri çağlalarımızı satamıyorduk ve yere döküyorduk. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Son 5 yıldır erik ve badem çağlası gibi kayısı çağlası da insanlar tarafından tüketilmeye başlandı. Çağlalarımızın ilk hasadını yapmanın sevincini yaşıyoruz. İlk hasadımızdan elde ettiğimiz ürünlerimizi kilosu 100 TL'den sattık. Ben bütün üreticilerimize bol ve bereketli bir sezon diliyorum” dedi.

Kaynak: DHA