41. Vodafone İstanbul Maratonu rekorla sona erdi! Peki yarışı kim kazandı?

Bu yıl 41. kez düzenlenen Vodafone İstanbul Maratonu yoğun katılıma sahne oldu. Peki İstanbul Maratonu'nu kim kazandı? Birinciler kaç para ödül aldı?

Yayınlanma Tarihi: 03.11.2019 12:52
Değiştirme Tarihi: 03.11.2019 14:39

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Spor İstanbul'un düzenlediği ve bu yıl "İstanbul senin, durma koş" sloganıyla koşulan Vodafone 41. İstanbul Maratonu gerçekleştirildi. Halk koşusuna vatandaşlar ilgi gösterdi.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Spor İstanbul Genel Müdürü Renay Onur, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy'un protokolde yer aldığı yarışa toplamda 140 bin kişinin katıldığı belirtildi. 


Dünyada iki kıta arasında koşulan tek organizasyon olan ve 2012 yılından bu yana Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) tarafından açıklanan "altın maratonlar" listesinde bulunan maratonun (42 kilometre 195 metre), 15 kilometre koşusu ile 8 kilometrelik halk koşusu kategorilerinde gerçekleştirildi.


Vodafone 41. İstanbul Maratonu'nu erkeklerde Kenyalı atlet Daniel Kipkore Kibet, parkur rekoru kırarak kazandı. Kadınlarda ise Etiyopyalı Hirut Tibebu birinciliği elde etti. Bu yıl maratonda birinci gelen koşucular 50 bin doların sahibi oldu. İkinciler 25 bin dolar, üçüncüler ise 15 bin dolar kazandı. Türkiye adına en iyi dereceyi 8. olan Büşra Nur Koku elde etti.