4 kız öğrencisine cinsel tacizde bulunan öğretmen hakkında istenen ceza belli oldu

İstanbul Arnavutköy'de bulunan bir ortaokulda Türkçe öğretmeni olarak görev yapan kişinin 13 yaşındaki 4 kız öğrencisine cinsel istismarda bulunduğu iddia edildi. 31 yaşındaki Y.K.'nın bu yaptıkları, kız öğrencilerin durumu ailelerine anlatmasıyla ortaya çıktı. Öğretmen olayın ortaya çıkmasıyla önce tutuklandı, ardından da adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 31 yaşındaki Y.K. hakkında Çocuğun Cinsel İstismarı suçu kapsamında 22,5 yıla kadar hapis cezası isteniyor. 

Yayınlanma Tarihi: 20.11.2020 16:13
Değiştirme Tarihi: 20.11.2020 16:13
4 kız öğrencisine cinsel tacizde bulunan öğretmen hakkında istenen ceza belli oldu

Sabah Gazetesi'nden Atakan Irmak'ın haberine göre, 31 yaşındaki Türkçe öğretmeni Y.K. çeşitli bahanelerle 4 kız öğrencisini yanına çağırıyor ya da çöp attırıyordu. Öğrencilerden E.Ç., öğretmeni Y.K. tarafından bir gün yanına çağrıldı. Öğretmen masada otururken, öğrencisini de yanında ayakta bekletiyor ve taciz ediyordu. E.Ç., öğretmeninin yanlışlıkla tacizde bulunduğunu düşündü ancak Y.K.'nın tacizi devam ediyordu. Kız öğrenci öğretmenin yanından ayrılıp kendi masasına tekrar oturdu. 

13 yaşındaki E.Ç., henüz yaşadığı şoku atlatamazken öğretmen Y.K., iddiaya göre bu kez sıraya gelerek yere çöp dökülmüş bahanesiyle tacizde bulunmaya devam etti. Yine iddiaya göre Y.K., 3 kız öğrencisine de aynı şekilde çeşitli bahaneler öne sürerek tacizde bulunmaya başlayınca 4 öğrenci yaşadıkları tacizi ailelerine anlatmaya karar verdi.

AİLELER ŞİKÂYETÇİ bTUTUKLANDI

Kızlarının öğretmenleri tarafından tacize uğradığını öğrenen aileler savcılığa başvurarak olayla ilgili suç duyurusunda bulundu. Şikâyetin ardından Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan öğretmen Y.K., ifadesinin ardından çıkarıldığı nöbetçi sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

"KALABALIKTA TEMASIMI YANLIŞ ANLADILAR"

Soruşturma kapsamında ifadesi alınan öğretmen öğrencilerine yönelik hiçbir şekilde cinsel tacizde bulunmadığını, sınıfta kalabalık bir sırada istemeden temasta bulunmuş olabileceğini ancak kasıtlı olarak temasta bulunmadığını söyledi. Skandalına konu olan taraflarla ilgili gelişmeler de yaşandı. Cinsel taciz olayına ilişkin soruşturma sırasında her ne kadar aileler şikayetlerinden vazgeçmiş olsa da Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma sonunda Y.K., hakkında fezleke düzenleyerek iddianame düzenlenmesi üzerine dosyayı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi.

22,5 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı yürüttüğü soruşturma sonunda aldığı son dakika kararıyla Türkçe öğretmeni Y.K.'nın mağdur çocukların çocuk izlem merkezinde alınan ifadelerinde, maruz kaldıkları eylemleri anlattıkları ve şüphelinin eylemleri hususunda tanık oldukları hususlarda da samimi beyanlarda bulunduklarını belirterek hakkında 'Çocuğun Cinsel İstismarı' suçu kapsamında 22,5 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenledi. Tutuksuz olarak yargılanan şüpheli ilerleyen günlerde İstanbul Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkacak.