30 yıl boyunca sigara içen adamın akciğerinin görüntüleri şoka uğrattı

30 yıl boyunca sigara içen adamın akciğerinin görüntüleri şoka uğrattı
Yayınlanma Tarihi: 20.11.2019 13:53 | Değiştirme Tarihi: 20.11.2019 13:53

30 yıl boyunca her gün 1 paket sigara içen bir insanın akciğeri sizce nasıl gözükür? Bu soru, Çin'in Jiangsu kentindeki Wuxi Hastanesi'nde yanıt buldu. Hastanede görevli doktorlar, 30 yıl boyunca her gün 1 paket sigara içen 52 yaşındaki adamın akciğerini operasyonla çıkarıp, kameraya aldı. 

Çin'in Jiangsu kentindeki Wuxi Halk Hastanesinde görev yapan doktorlar, 30 yıl boyunca her gün bir paket sigara içen 52 yaşındaki bir adamdan çıkarttıkları akciğeri kameraya aldı. Adeta zifte batırılmış gibi görünen akciğer, cerrahları dahi dehşete düşürdü.

GÖRÜNTÜLER 25 MİLYONDAN FAZLA İZLENDİ

Çin'de 30 yıl boyunca sigara tüketen bir adamın akciğeri, doktorlardan tarafından operasyonla çıkarılıp, kameraya alındı. Sigarada bulunan katran nedeniyle, kömürleşen akciğer önce doktorları, sonra da videoyu izleyen milyonlarca insanı şoka uğrattı. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Birden fazla akciğer hastalığı nedeniyle 52 yaşında hayatını kaybeden bir adamın organlarını çıkaran Çinli doktorlar, bu çarpıcı anları videoya kaydetti. 'Şimdiye kadarki en iyi sigara karşıtı reklam' olarak adlandırılan video, sosyal medyada 25 milyondan fazla kez izlendi. 

ÖLÜMDEN SONRA ORGANLARINI BAĞIŞLAMAK İÇİN KAYDOLMUŞ

Hasta, ölümden sonra organlarını bağışlamak için kaydolmuştu; ancak sağlık görevlileri, organların kullanılmayacak düzeyde olduğunu fark etti. Operasyona liderlik eden akciğer nakli cerrahı Dr. Chen, “Hasta ölümünden önce CT (Bilgisayarlı Tomografi) taraması yapmamış. Beyin ölümünün ardından kısa süre sonra ciğerlerin nakli için operasyona başladık; ancak organı gördüğümüzde onu kullanamayacağımızı anladık” dedi.

Haber ile ilgili metin girin!.

“Biz Çinliler sigara içmeyi severiz. Bu nedenle sigara içen insanların akciğerlerini kabul etmeyeceğimizi söylemek, doğru bir yaklaşım değil. Fakat çok katı standartlarımız var” diyen Dr. Chen, akciğerdeki küçük enfeksiyonların organ bağışı için kabul edilebilir olduğunu belirtti.

SİGARADAN HER YIL KAÇ KİŞİ HAYATINI KAYBEDİYOR?

Ulusal Kalp ve Akciğer Enstitüsü'nden Profesör Peter Openshaw, hayatını kaybeden hastanın akciğer pulmoner amfizeminden muzdarip olduğunu söyledi. Organların ciddi şekilde iltihaplanmasına ve genişlemesine neden olan rahatsızlık, hastaların nefes darlığı çekmelerine sebebiyet veriyor.

2018 yılında Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 350 milyon yetişkin (Toplam nüfusun yüzde 27’si) sigara içiyor. Doktorlar, sigaranın önlenebilir en büyük kanser sebebi olduğunu ve en az 15 farklı kanser hastalığına neden olan kimyasallar ürettiğini söylüyor. Araştırmalara göre, her yıl dünyadaki 1,2 milyon kişi sigaraya bağlı hastalıklardan hayatını kaybediyor. 

Kaynak: Webtekno