Bu kahvenin fiyatı dudak uçuklatıyor

Bir kahve zincirinde fincanı 28 liradan, 125 gramı da 145 liradan satılan Jamaican Blue Mountain fiyatıyla dudak uçuklatıyor.

Yayınlanma Tarihi: 23.10.2014 14:02
Değiştirme Tarihi: 23.10.2014 16:51
Bu kahvenin fiyatı dudak uçuklatıyor

Bir kahve zincirinde fincanı 28 liradan, 125 gramı da 145 liradan satılan Jamaican Blue Mountain fiyatıyla dudak uçuklatıyor.Dünyanın sayılı kahve çekirdeklerinden olan Jamaican Blue Mountain Türkiye'deki kahve zincirlerinde sunulmaya başladı. Bir kahve zincirinde fincanı 28 liradan, 125 gramı da 145 liradan satılan Jamaican Blue Mountain'in bu kadar pahalı olmasının sebepleri ise yetiştiği yerin özellikleri, az miktarda arz edilmesi ve Japonya'nın toplam kahve arzının yüzde 90'ını ithal etmesi.Kahve zincirlerinin Türkiye'de yayılmasıyla birlikte tüketiciler dünyanın birçok yerinden gelen kahve çekirdekleri ve bu çekirdeklerden yapılan kahvelere ulaşabilir oldu. Öte yandan premium kategorisinde bulunan ve dünyaya kısıtlı miktarlarda arz edilen kahve türlerine erişmek hala zordu. Ancak artık AVM'lerde de faaliyet gösteren bazı kahve zincirleri arzı kısıtlı olan ve neredeyse lüks tüketim diyebileceğimiz fiyatlara satılan kahveleri satmaya başladı.

Bir fincanı 28 liraBu kahve türlerinden biri de Jamaica Blue Mountain. Jamaika'nın Blue Mountain adı verilen tepelerde yetişen ve bu tepelerdeki nemli ve sıcak iklim sebebiyle dünyanın kendine has kahve çekirdekleri arasında gösterilen Jamaica Blue Mountain Türkiye'de de bir elin parmaklarını geçmeyen sayıda kahve zincirlerinde satılmaya başladı. Bu zincirlerden bir tanesi olan ve 2 ay önce Akasya AVM'de açılan İngiliz kahve zinciri Whittard'da Jamaican Blue Mountain kahvesini fincan başına 28 TL'ye satıyor. Türk kahvesinin 12 katıMenüdeki diğer kahvelerin fiyatları ise fincan başına 10-14 TL arasında değişiyor. Kahveyi paket olarak almak isteyen müşteri de Jamaican Blue Mountain'ın 125 gramı için 145 TL'yi gözden çıkarması gerekiyor. Mağazada satılan diğer kahve türlerinin 125 gramı sadece 45 TL'ye satılıyor. Marketlerde 125 gramlık Türk Kahvesini 3.5 TL'ye bulmak mümkünken birçok filtre kahve markasının 250 gramlık ürünleri yine 10 TL'den satın alınabiliyor. Bu fiyatıyla Jamaican Blue Mountain aynı gram Türk kahvesinin 12 katı fiyatını alıcı buluyor.Jamaica Blue Mountain'in bu kadar pahalı olmasının sebebi ise sadece yetiştiği yer ve iklim sebebiyle özel bir kahve olması değil. Jamaika'da üretilen Blue Mountain kahve çekirdeklerinin neredeyse tamamı Jamaika dışına ihraç edilse de bu ihracatın yüzde 90'ı Japonya'ya yapılıyor. Bu nedenle kahve Japonya dışında neredeyse her yerde pahalı. Tokyo'da 10 dolar olan kahve New York'da 35 dolara satılabiliyor.  (HÜRRİYET)