27 yılda 4 kez kanseri yenen Şükrü Abay, şimdi de koronavirüsü yendi

Diyarbakır'da yaşayan 66 yaşındaki Şükrü Abay, 27 yılda 4 kez kansere yakalandı ve hepsinde de galip taraf olmayı başardı. Şükrü Abay, son olarak da dünyayı etkisi altına alan koronavirüse yakalandı ve onu da yenmeyi başardı. Abay, kansere yakalanınca çektiği acıyı koronavirüsle kıyasladı ve koronavirüs acısının çok daha fazla olduğunu dile getirdi. Abay, "O acıyı hisseden bir insan ömür boyu dışarı çıkmayı istemez, çünkü dayanılacak bir acı değil" dedi.

Yayınlanma Tarihi: 23.09.2020 10:41
Değiştirme Tarihi: 23.09.2020 10:41
27 yılda 4 kez kanseri yenen Şükrü Abay, şimdi de koronavirüsü yendi

Emekli ve 3 çocuk babası Şükrü Abay, 1993 yılında kolon kanserine yakalandı. Uzun bir tedavinin ardından bu hastalığı yenmeyi başardı. Abay, 2005 yılında da bu kez cilt kanserine yakalandı. Kolon kanseri nedeniyle tecrübeli olan Şükrü Abay, cilt kanserini de yendi. 

2010 yılına gelindiğinde rektum, 2016'da da yeniden cilt kanserine yakalanan Şükrü Abay, bu iki hastalığı da yendi. 

Abay, kendisine 'kanserden ölmeyeceği' sözünü vererek, 27 yıl boyunca mücadele ettiği kanserle savaşı sürdürmek için Diyarbakır Yeniden Yaşam Kanserle Mücadele Derneği'ni kurdu. 

Haber ile ilgili metin girin!.

KORONAVİRÜSE YAKALANDI

Şükrü Abay, bir süre önce koronavirüs belirtileri gösterince hastanenin yolunu tuttu. Burada yapılan PCR testinin sonucu pozitif çıktı. Abay, 4 kez kanseri yenmesinin ardından bu kez de koroanvirüsü yenmeyi başardı. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Şükrü Abay, koronavirüse yakalandıktan sonra yaşadıklarını da DHA'ya anlattı. Abay, tarifi olmayan bir acı çektiğini ve 4 kez yakalandığı kanser hastalığında bu acıların çeyreğini yaşamadığını söyledi. Abay'ı açıklamaları şöyle: 

"Koronavirüsün yaşattığı acı çok değişik bir acı. Ben 4 ağır kanseri yaşadım, yıllarımı aldı ama koronavirüsün verdiği acının yanında, kanserin verdiği acı çeyreği bile değil. Çok kötü bir acıydı. Bu dünyada mısın, öbür dünyada mısın? Belli değil. Ne yediğin ne de içtiğin bir şey belli. Yatağımda acı nedeniyle çok boğuştum. Bunun adı mücadeleden ziyade boğuşmaydı. Koronavirüsle ilk 6 gün şiddetli bir şekilde boğuştum. Bu 6 günde başka bir dünyada olduğumu sanmıştım. Gözümü yumar yummaz, tanımadığım, değişik insanlar, değişik varlıklar, hayaller görüyordum. Çok fazla hatırlamıyorum ama yaşadığım değişik bir dünyaydı. Ölüm kalım arasında bıçak sırtındaydım. Bir o tarafta bir bu taraftaydım. Öyle bir ağrılar yaşadım ki damarlarım, kemiklerim çok ağrıyordu. Acayip bir dünyaydı. Allah, düşmanınım başına bile vermesin. Koronavirüste çektiğim o acıları film olarak izleseydim, bunu yaşayan birine 'ömür boyu evden çıkma' derdim. Dayanılacak bir acı değildi. Onun için herkesin sosyal mesafeye dikkat etmesi, maskesiz dışarıya çıkmaması lazım. Bu hastalık gence, yaşlıya bakmıyor. Öyle tehlikeli bir düşman ki trafik kazası gibi seni alıp, götürüyor. Ben çok dikkat ediyordum. Maskesiz dışarıya adımımı atmıyordum"

Şükrü Abay, 6 yakınını da kanser nedeniyle kaybettiğini açıkladı.

Kansere yakalandıktan sonra beslenme şeklini de değiştirdiğini söyleyen ABay, "Ben kanser olduğumda yaşamım 180 derece değişti. Kanser beni öyle bir hale getirdi ki insan sever oldum, hoşgörülü oldum, güzel olan her şeye manalı baktım. Yediğim her şeyi sorguluyorum. Maydanoz veya roka, karnabahar, brokoli, organik domates, karalahana, salatalıkla yapıp hafif şekilde tuzluyorum, üzerine limon sıkıyorum. 27 yıldır her sabah bunu yapıyorum. Kanserle mücadelede kemoterapi gibi etki yapıyor. Beni ayakta tutan, hastalıkla mücadele yardım eden bu salatadır." dedi.

Kaynak: DHA