23 Nisan'da sokağa çıkma yasağı var mı? İşte 3 gün uygulanacak yasağın detayları

23 Nisan'da sokağa çıkma yasağı var mı sorusunun yanıtı, binlerce vatandaş tarafından merak edilen ve sorgulanan konular arasında yer almaya başladı. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın Cuma gününe denk gelmesiyle birlikte, birçok vatandaş yasağın olup olmayacağını sorguluyor. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge sonrasında 23 Nisan'la ilgili karar verildi. Peki, 23 Nisan'da sokağa çıkma yasağı var mı? İşte 3 gün uygulanacak yasağın detayları.

Yayınlanma Tarihi: 22.04.2021 10:53
Değiştirme Tarihi: 22.04.2021 10:53
23 Nisan'da sokağa çıkma yasağı var mı? İşte 3 gün uygulanacak yasağın detayları

23 Nisan'da sokağa çıkma yasağıyla ilgili herkesin merak ettiği detay açıklandı. Cuma günü havanın güzel olması ve 23 Nisan resmi tatili olmasıyla birlikte birçok kişi yasağın olup olmadığını merak etti. 23 Nisan sokağa çıkma yasağı var mı sorusunun yanıtı İçişleri Bakanlığı'ndan yayınlanan genelge ile belli oldu. Peki, 23 Nisan'da sokağa çıkma yasağı var mı? İşte 3 gün uygulanacak yasağın detayları.

23 NİSAN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VAR MI?

23 Nisan sokağa çıkma yasağı var mı sorusunun yanıtı İçişleri Bakanlığı'ndan yayınlanan genelge ile belli oldu. Bakanlıktan yayımlanan genelge içerisinde yayımlanan bilgilere göre, cuma, cumartesi, pazar günlerinin tamamını kapsayacak sokağa çıkma kısıtlaması, 26 Nisan Pazartesi günü saat 05.00’de sona erecek. İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine 23 Nisan Sokağa Çıkma Kısıtlaması konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı resmi tatil olması dolayısıyla bu hafta sonuna özel sokağa çıkma kısıtlaması 22 Nisan Perşembe günü saat 19.00da başlayacak. Buna göre kısıtlama hafta sonu 3 gün sürecek.

23 NİSAN'DA YASAK VAR MI? 

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “23 Nisan Sokağa Çıkma Kısıtlaması” konulu genelge gönderdi.

Genelgeye göre; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” resmi tatil olması dolayısıyla bu hafta sonuna özel sokağa çıkma kısıtlaması 22 Nisan Perşembe günü saat 19.00’da başlayacak”

Cuma, cumartesi, pazar günlerinin tamamını kapsayacak sokağa çıkma kısıtlaması, 26 Nisan Pazartesi günü saat 05.00’de sona erecek.

Daha önce genelge ile belirtilen “Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi” aynen geçerli olacak.

Hafta sonu 10.00- 17.00 saatleri arasında açık olan bakkal, market, kasap, manav ve kuruyemişçi ile şehirlerarası seyahat kısıtlamasına dair usul ve esaslar 23 Nisan Cuma günü de bire bir uygulanacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, Anıtkabir ve Birinci Meclis’te gerçekleştirilecek tören ve kutlamalar dışında tüm il ve ilçelerde Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı aşağıdaki esaslara göre kutlanacak.

- Milli Eğitim Bakanlığının 06.04.2021 tarih ve 23672112 sayılı yazısı doğrultusunda çelenk sunma törenleri fiziki mesafe koşullarına uygun şekilde asgari düzeyde katılımla gerçekleştirilecek.

- Çelenk sunma törenleri dışında kişilerin bir araya gelmesine neden olabilecek kutlama programları yapılmayacak. Bunun yerine Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının coşkusunu yansıtabilecek başta kolluk araçlarından oluşmak üzere araç konvoyları, ses, ışık ve havai ışık gösterileri, mobil araçlarla gösteriler ile çevrimiçi etkinliklere ağırlık verilecek.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama törenlerinde görevli olan kişiler de tören ve kutlama programları süresi ile sınırlı olmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf tutulacak.

Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.