2022 KPSS sınav tarihleri belli oldu mu? ÖSYM KPSS takvimi açıklandı mı?

2022 KPSS sınav tarihleri açıklandı mı sorusunun yanıtı, sınava katılım sağlayacak olan binlerce kişi tarafından sorgulanmaya başladı. 2022 yılı KPSS lisans, önlisans ve ortaöğretim sınavlarının hangi tarihlerde yapılacağıyla ilgili ÖSYM tarafından açıklama bekleniyor. Peki, 2022 KPSS sınav tarihleri belli oldu mu? ÖSYM KPSS takvimi açıklandı mı?

Yayınlanma Tarihi: 19.10.2021 10:45
Değiştirme Tarihi: 19.10.2021 10:45
2022 KPSS sınav tarihleri belli oldu mu? ÖSYM KPSS takvimi açıklandı mı?

2022 KPSS sınavları için tarih araştırması sürmeye devam ediyor. Memur olmak isteyen binlerce kişinin katılım sağladığı KPSS sınavlarının, önümüzdeki dönemde hangi tarihlerde yapılacağı ve başvuru takvimi sorgulanmaya başladı. Peki, 2022 KPSS sınav tarihleri belli oldu mu? ÖSYM KPSS takvimi açıklandı mı? İşte detaylar.

KPSS NE ZAMAN YAPILACAK? 

2022 KPSS tarihleri ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. 2022 ÖSYM sınav ve başvuru takvimi yayınlanır yayınlanmaz 2022 KPSS tarihleri de belli olacak.

Geçtiğimiz yıl KPSS lisans başvuruları 28 Mayıs tarihinde başladı ve 14 Haziran'da sona erdi. İlk oturum olan Genel Yetenek Genel Kültür oturumu ise 1 Ağustos tarihinde yapıldı.

En son 2020 yılında gerçekleştirilen ön lisans oturumu iki yılda bir yapıldığı için önümüzdeki yıl yeniden düzenlenecek.

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR? 

Bu sınav sonucuna göre kamu kurum ve kuruluşlarının personel alımlarına başvuracak adayların aşağıdaki genel şartlara sahip olmaları gerekmektedir.

a) Türk vatandaşı olmak.

b) 18 yaşını tamamlamış olmak.

c) Kamu haklarından mahrum bulunmamak.

d) Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak.

e) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48’inci maddesinin 6’ncı fıkrasında belirtilen askerlik şartını taşımak.

f) Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak. (Hangi görevin devamlı yapılmasına, hangi akıl hastalığının engel olacağına resmî sağlık kurullarından alınan raporların incelenmesi suretiyle ilgili kurumlar tarafından karar verilecektir.)

g) Tercih edilecek kadrolar için aranan diğer başvuru şartlarını taşımak

İlgili Sayfalar: Playlist