2022 Asgari ücret ne kadar olacak? Türk-İş asgari ücret için ilk kez rakam açıkladı: Kırmızı çizgimizdir

Asgari ücret belli oldu mu, ne zaman olacak? gibi soruların sayısı artarken, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'ndan çıkacak karar bekleniyor. Bu komisyonda işçi kanadını temsil eden Türk-İş, ilk kez asgari ücret için rakam telaffuz etti. Türk-İş Genel Başkanı Atalay, "İşçinin kırmızı çizgisi 4 bin liradır" dedi.

Yayınlanma Tarihi: 10.12.2021 13:51
Değiştirme Tarihi: 10.12.2021 13:51
2022 Asgari ücret ne kadar olacak? Türk-İş asgari ücret için ilk kez rakam açıkladı: Kırmızı çizgimizdir

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022 yılında asgari ücretin ne kadar olacağını belirlemek için çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. 1-9 Aralık tarihleri arasında 3 kez toplantı yapan komisyonda henüz asgari ücret noktasında uzlaşı sağlanamadı. 

Komisyon, ağır işlerde çalışan bir asgari ücretlinin yaşam maliyetini 3 bin 567 Lira olarak belirlerken, yaklaşık 7,5 milyon asgari ücretliyi temsil eden Türk-İş, ilk kez rakam telaffuz etti.

"4 BİN LİRA KIRMIZI ÇİZGİMİZ"

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, ekonomik koşulların etkisiyle işçinin alım gücünün düştüğüne dikkat çekti ve 4 bin liranın altındaki bir asgari ücretin kabul edilemez olduğunu söyledi. Atalay, "Asgari ücrette işçinin kırmızı çizgisi 4 bin Lira'dır" dedi.

ASGARİ ÜCRETTE KARAR NE ZAMAN?

Atalay, asgari ücret zammı için temasların sürdüğünü belirterek, uzlaşma ve karar toplantısı için önümüzdeki hafta başını işaret etti.

13 veya 14 Aralık'ta kararın kesinleşebileceğini belirtti.

İlgili Sayfalar: Playlist