2021 YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM Başkanı Aygün tarih verdi!

2021 YKS tercih sonuçları için heyecanlı bekleyiş sürmeye devam ediyor. YKS sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından başlayan tercih işlemleri 20 Ağustos tarihinde sona ermiş ve binlerce kişi için heyecanlı bekleyiş başlamıştı. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, sosyal medyadan yaptığı açıklamayla birlikte, 2021 YKS tercih sonuçları için tarih verdi. Peki, 2021 YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte YKS tercih sonuçlarının açıklanacağı tarih.

Yayınlanma Tarihi: 30.08.2021 11:08
Değiştirme Tarihi: 30.08.2021 11:08
2021 YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM Başkanı Aygün tarih verdi!

2021 YKS tercih sonuçlarının ne zaman hangi gün açıklanacağını merak eden binlerce öğrenci, internet üzerinden sorgulamalarını sürdürmeye devam ediyor. 20 Ağustos tarihinde tamamlanan tercih sürecinin ardından binlerce öğrenci için heyecanlı bekleyiş süresi başladı. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün ise öğrencilerin merakına son verdi ve YKS tercih sonuçlarının açıklanacağı tarihi açıkladı. Peki, 2021 YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte YKS tercih sonuçlarının açıklanacağı tarih.

2021 YKS TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Binlerce üniversiteli adayı sosyal medyada #yks2021 etiketiyle paylaşımlar yaparak, sonuçlarının ne zaman açıklanacağı hakkında bilgi edinmeye çalışıyordu. Aygün, aynı etiketle bir paylaşım yaparak, sonuçların önümüzdeki hafta açıklanacağını duyurdu.

Aygün’ün duyurusu şöyle:

“Sevgili gençler, biliyorum YKS sonuçlarını heyecanla bekliyorsunuz, sizi anlıyorum ve heyecanınızı paylaşıyorum.2021-YKS yerleştirme işlemleri ve kontroller devam ediyor.Önümüzdeki hafta içerisinde sonuçları açıklayacağız. Şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.

140 PUAN ALANLAR İÇİN TERCİH SÜRECİ

2021-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme ve ek yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlar için bu seneye özel "ikinci ek yerleştirme" yapılacak.

Düşürülen baraj puanlarla tercihler bu aşamada yapılabilecek ve TYT puanı en az 140 olan adaylar 2 yıllık ön lisans, AYT/YDT puanı en az 170 olan adaylar 4 yıllık lisans programlarını tercih edebilecek.

Merkezi yerleştirmenin ardından boş kalan kontenjanlar için TYT ve AYT/YDT için yine 150/180 baraj puanı esas alınarak yapılacak "ek yerleştirme" ile 140/170 baraj puanı esas alınarak yapılacak "ikinci ek yerleştirme" süreçleriyle ilgili tercih ve sonuç tarihleri ÖSYM tarafından ilan edilecek.