2021 YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte ÖSYM TYT, AYT, YDT sınav sonuç tarihi

2021 YKS sonuçları ne zaman açıklanacak sorusunun yanıtı, güzel bir üniversitede okuyabilmek için YKS sınavına giren öğrenciler tarafından merakla sorgulanan ve merak edilen konular arasında yer almaya başladı. 2 yıllık ve 4 yıllık üniversite tercihlerini yapacak olan öğrenciler, YKS sınav sonucunun açıklanacağı tarihi bekliyor. Peki, 2021 YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte ÖSYM TYT, AYT, YDT sınav sonuç tarihi.

Yayınlanma Tarihi: 16.07.2021 10:10
Değiştirme Tarihi: 16.07.2021 10:10
2021 YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte ÖSYM TYT, AYT, YDT sınav sonuç tarihi

YKS sonuçları, sınava katılım sağlayan yüz binlerce öğrenci tarafından dört gözle beklenmeye devam ediyor. 2 milyon 607 bin 903 adayın katılım sağladığı YKS sınavı haziran ayında tamamlandı ve binlerce öğrenci sonuçların açıklanağı tarih için geri sayıma başladı. ÖSYM tarafından yayımlanan 2021 sınav takvimi sonrasında YKS sınavının sonuç tarihi belli oldu. Peki, 2021 YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte ÖSYM TYT, AYT, YDT sınav sonuç tarihi.

YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK? 

YKS sonuçları için ÖSYM resmi internet sitesi üzerinde yer alan resmi açıklama tarihi 4 Ağustos 2021 olarak yer alıyor. Ancak, sonuçlar, ÖSYM'nin değerlendirme sürecini daha erken tamamlaması halinde Temmuz ayının son günleri de açıklanabilecek.

YERLEŞTİRME NASIL OLACAK? 

Yükseköğretim programlarına öğrenci alınmasında, ÖSYM tarafından yapılan merkezî yerleştirme ile yükseköğretim kurumları tarafından yapılan özel yetenek sınavıyla seçme olmak üzere iki farklı yöntem kullanılır. Merkezî yerleştirme yöntemi aşağıda açıklanmıştır. Özel yetenek sınavı ile seçme yöntemi ise 6. maddede anlatılmaktadır.

Merkezî yerleştirmede adaylar yükseköğretim programlarına; YKS puanları, varsa ek puanları, yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri ve bu programların kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak ÖSYM tarafından yerleştirileceklerdir. 2021 yılında, YKS sonuçlarına göre yapılacak merkezî yerleştirmede, 2021 yılı yerleştirme puanları ile 2021 yılı için hesaplanmış ek puanlar kullanılacaktır.

Tablo 3C, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarındaki alanların devamı niteliğinde olduğu kabul edilen ve adayların ek puanla yerleştirilebilecekleri ön lisans programlarını göstermektedir. Tablo 3A ve Tablo 3B.1, ortaöğretimdeki bazı alanlar ile aynı alanda olduğu kabul edilen ek puan uygulanacak lisans programlarını göstermektedir. Tablo 3A’da, Tablo 3B.1’de yer alan programlar için ek puanlar, 30.03.2012 tarihi itibarıyla bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya belirtilen tarih ve öncesinde öğrenim görmekte olan öğrenciler için uygulanacaktır.

Adayların hangi yükseköğretim programları için ek puanlarının hesaplanacağını öğrenebilmeleri için Tablo 3A’da, Tablo 3B.1’de ve Tablo 3C’de alanlarını bulmaları ve bu alanların karşısındaki yükseköğretim programlarını incelemelerigerekmektedir.

Yükseköğretim programlarını tercih edebilmek için YKS’de en az kaç puan almak gerektiği Tablo 1F ve Şekil 5’de gösterilmiştir. Hukuk, mimarlık, mühendislik, tıp, öğretmenlik, eczacılık ve diş hekimliği programlarına başvurabilmek için en düşük başarı sırasının ne olması gerektiği ise Tablo 1G’de yer almaktadır. Sınava giren adayların yükseköğretim programlarına merkezi yerleştirme işlemleri birlikte yapılacaktır. Yerleştirme sonuçları YÖK’e elektronik ortamda iletilecektir.

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra bu programlara kaydolmama nedeniyle boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecektir. Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolmayan veya kaydolmama nedeniyle boş kalan kontenjanlara, ÖSYM tarafından ek yerleştirme yapılacaktır. Ek Yerleştirme Ücreti, 20,00 TL’dir.