2021 YKS ne zaman yapılacak? İşte 2021TYT, AYT, YDT tarihi...

2021 YKS sınavının bu yıl ne zaman yapılacağı merak eden birçok kişi, konuyla alakalı araştırmalarını ve sorgulamalarını sürdürmeye devam ediyor. Üniversite hayali kuran birçok öğrencinin gireceği YKS sınavı için tarih belli oldu. Peki, 2021 YKS ne zaman yapılacak? İşte 2021TYT, AYT, YDT tarihi...

Yayınlanma Tarihi: 18.03.2021 11:34
Değiştirme Tarihi: 18.03.2021 11:34
2021 YKS ne zaman yapılacak? İşte 2021TYT, AYT, YDT tarihi...

2021 YKS sınavı için geri sayım başladı. Milyonlarca üniversite adayının ter dökeceği YKS sınavı için, hazırlıklar sürmeye devam ederken, bir yandan da öğrenler YKS sınav tarihlerini merak ediyor. Peki, 2021 YKS ne zaman yapılacak? İşte 2021TYT, AYT, YDT tarihi...

YKS NE ZAMAN YAPILACAK? 

YKS, üç oturum şeklinde düzenlenecek. 2021-YKS 1. Oturum (TYT) 26 Haziran’da, YKS 2. Oturum (AYT) ve YKS 3. Oturum (YDT)27 Haziran’da yapılacak.

ÖSYM tarafından merkezî yerleştirme yapılan programlar ile özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlara girmek isteyen tüm adayların YKS’ye girmeleri zorunludur.

TYT NEDİR? 

TYT’nin açılımı Temel Yeterlilik Testidir. TYT’de; Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer alacaktır.

AYT NEDİR? 

AYT’nin açılımı Alan Yeterlilik Testleridir. AYT’de adaylara, Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2, Matematik ile Fen Bilimleri testlerinden oluşan bir kitapçık verilecektir. AYT’de adaylar, hesaplanmasını istedikleri puan türü için gereken testleri cevaplayacaklardır. SAY, SÖZ ve EA puan türlerinin hepsinin hesaplanmasını isteyen adaylar, sınav süresince tüm testleri cevaplayabileceklerdir.

YDT'NİN AÇILIMI 

YDT’nin açılımı Yabancı Dil Testidir. YDT, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacaktır. Her dil için ayrı soru kitapçığı bulunacaktır. Sınavda adaya, başvuruda bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verilecektir.