2021 YKS başvuruları için son tarih ne zaman? Başvuru ücretleri hangi bankalara yatırılacak?

Yüz binlerce öğrencinin üniversiteli olma hayaliyle gireceği YKS sınavının başvuruları tüm hızıyla sürmeye devam ediyor. 2021 YKS başvurularını henüz gerçekleştirmeyen adaylar, YKS başvurularının hangi tarihe kadar devam ettiğini ve başvuru ücretlerinin hangi bankalara yatırılacağını merak ediyor. Peki, 2021 YKS başvuruları için son tarih ne zaman? Başvuru ücretleri hangi bankalara yatırılacak?

Yayınlanma Tarihi: 28.02.2021 09:50
Değiştirme Tarihi: 28.02.2021 09:50
2021 YKS başvuruları için son tarih ne zaman? Başvuru ücretleri hangi bankalara yatırılacak?

2021 YKS başvuruları, sınava katılım sağlayacak olan öğrenciler tarafından tüm hızıyla sürmeye devam ediyor. YKS başvuru ücretlerini henüz ödememiş olan adaylar, başvuruların ne zaman sona ereceğini ve başvuru ücretlerinin hangi bankalara ödeneceğini merak ediyor. Peki, 2021 YKS başvuruları için son tarih ne zaman? Başvuru ücretleri hangi bankalara yatırılacak?

YKS BAŞVURULARI NE ZAMAN BİTECEK?

YKS başvuruları 2 Mart tarihine kadar yapılabilecek. Ücret ödeme için ise son gün 3 Mart olacak. Sınav ücreti ödeme işlemleri, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için 3 Mart 2021 tarihinde mesai saati bitiminde, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar ile banka ATM’leri ve online bankacılık üzerinden ödeme yapacak adaylar için 3 Mart 2021 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir. Bankadan ödeme yapacak adayların, bankaların çalışma saatlerini göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

SINAV ÜCRETİ NE KADAR?

Sadece TYT’ye girecek adaylar 90,00 TL, TYT ile birlikte AYT veya YDT’den herhangi birine girmek isteyen adaylar 180,00 TL,TYT, AYT ve YDT’nin tümüne girmek isteyen adaylar ise 270,00 TL sınav ücreti yatıracaklar.

YKS BAŞVURU ÜCRETİ NASIL YATIRILIR?

2021-YKS’ye başvuran adaylar seçmiş oldukları oturumlara bağlı olarak sınav ücretini kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan herhangi birine veya ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile süresi içinde yatıracaklardır.

Bankaya giderek ücret yatırmak isteyen adayların banka görevlisine başvuruda bildirdikleri T.C. kimlik numarasını ve sınav ücretini yatıracağını bildirmesi, bankadan aldıkları dekont üzerindeki T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı ve sınav adı bilgisini kontrol etmeleri ve dekontu saklamaları gerekmektedir. Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden internet bankacılığı aracılığıyla da bankaya ücret yatırabileceklerdir.

Bankalar, hizmet binasında veya azami 50 metre uzağında para yatırmalı ATM cihazı bulunan şubelerde gişe tahsilatı yapmayıp bu şubeye gelen adayı para yatırmalı ATM’lere yönlendirebileceklerdir. Şubelerden sınav ücreti yatırmak isteyen adaylar, Covid-19 pandemisi nedeniyle şubelerin açık olma durumlarını göz önünde bulundurmalıdır.

Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler

YKS’de en çok merak edilenleri ÖSYM yanıtladıYKS’de en çok merak edilenleri ÖSYM yanıtladı
ING Bank’ın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Vakıf Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve ATM (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.)

Ücret, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartıyla da yatırılabilecektir.