2021 YKS başvurusu nasıl yapılır? Başvuru ücreti ne kadar?

2021 yılı YKS başvuruları bugünden itibaren alınmaya başladı. Üniversiteli olma hayali kuran milyonlarca öğrencinin katılım sağlayacağı YKS sınavı için tarih araştırması sürmeye devam ediyor. Birçok aday ise YKS başvurusunun nasıl yapılacağını merak ediyor. Peki, 2021 YKS başvuru nasıl yapılır? Başvuru ücreti ne kadar?

Yayınlanma Tarihi: 04.02.2021 10:02
Değiştirme Tarihi: 04.02.2021 10:03
2021 YKS başvurusu nasıl yapılır? Başvuru ücreti ne kadar?

2021 YKS başvuruları bugün ÖSYM tarafından başlatıldı. Milyonlarca öğrencinin üniversiteli olmak için sınava girip ter dökeceği YKS sınavının başvuru detayları sorgulanmaya başladı. Peki, 2021 YKS başvuru nasıl yapılır? Başvuru ücreti ne kadar?

YKS BAŞVURULARI NASIL YAPILACAK?

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, bu yılki YKS başvurularına ilişkin şu bilgileri verdi:
"T.C. kimlik kartı ve e-Devlet şifresi olan adaylar, başvuru merkezlerine gitmeden ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi'ne ÖSYM AİS mobil uygulaması veya 'http://ais.osym.gov.tr' üzerinden 'e-Devlet ile kayıt ol' seçeneğine tıklayarak kayıt olabilecek ve sınav başvurularını yapabilecek. e-Devlet kayıtları için adaylarımızın PTT şubelerinden şifrelerini temin etmeleri gerekiyor.

Adaylar, ayrıca ÖSYM'nin 'https://ais.osym.gov.tr' internet adresi ve ÖSYM AİS mobil uygulamasından bireysel olarak yapacakları sınav başvurularında, sistemdeki fotoğrafı, adayın varsa T.C. kimlik kartındaki fotoğrafı ile başka herhangi bir işlem gerekmeksizin otomatik olarak güncellenebilecek."
Aygün, adayların başvurularını ÖSYM başvuru merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden ya da ÖSYM Aday İşlemleri mobil uygulamasından da yapabileceklerini hatırlattı.
 
YKS başvurularında diğer sınav başvurularında olduğu gibi HES kodu bilgisi istendiğini hatırlatan Aygün, "Adaylarımızın hangi başvuru platformunu tercih ederlerse etsinler HES kodunu edinmiş olmaları gerekiyor" uyarısında bulundu.
 
ÖSYM Başkanı Aygün, "Sınava ilişkin ayrıntılı bilgileri 2021-YKS kılavuzunda vereceğiz. Adaylarımızın ÖSYM'nin sitesinden erişebilecekleri kılavuzu dikkatle incelemeleri gerektiğini hatırlatmak isteriz" dedi.
 
HES KODU İSTENECEK
 
YKS başvurularında diğer sınav başvurularında olduğu gibi HES kodu  bilgisi istendiğini hatırlatan Aygün, "Adaylarımızın hangi başvuru platformunu  tercih ederlerse etsinler HES kodunu edinmiş olmaları gerekiyor." uyarısında  bulundu.
  
YKS BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?
 
YKS başvuru ücreti konusunda açıklamanın ise başvuru başlangıç tarihinde yayımlanacak başvuru kılavuzunda yapılması bekleniyor. Geçtiğimiz yıl YKS başvuru ücreti her bir oturum için 70 lira olarak açıklanmıştı Geç başvuru ücreti ise 105 lira olmuştu.