2021 Ramazan ne zaman? Ramazan Bayramı hangi güne denk geliyor?

2021 Ramazan ayı ne zaman başlayacak sorusunun yanıtı, birçok Müslüman vatandaş tarafından sorgulanan ve merak edilen konular arasında gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Hem ibadetlerini gerçekleştirmek hem de bayramda tatil planı yapmak isteyen vatandaşlar, 2021 Ramazan Bayramı tarihini sorguluyor. Peki, 2021 Ramazan ne zaman? Ramazan Bayramı hangi güne denk geliyor?

Yayınlanma Tarihi: 08.04.2021 11:07
Değiştirme Tarihi: 08.04.2021 11:07
2021 Ramazan ne zaman? Ramazan Bayramı hangi güne denk geliyor?

Ramazan ne zaman başlıyor merak ediliyor. Ramazan ayının habercisi olan Berat Kandili geçen hafta idrak edildi. Gözler şimdi onbir ayın sultanı Ramazan’ın başlayacağı tarihe çevrildi. Peki, Ramazan ne zaman? İlk oruç hangi gün tutulacak? Ramazan Bayramı ne zaman, kaç gün tatil?

RAMAZAN NE ZAMAN BAŞLIYOR? 

2021 Yılı dini günler listesi belli oldu. Diyanet İşleri tarafından yayınlanan dini günler listesine göre Ramazan Başlangıcı 13 Nisan 2021 Salı gününe denk geliyor. İlk oruç 13 Nisan'da tutulacak.

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN? 

Ramazan ayının ardından kutlanacak olan dini bayramımız Ramazan Bayramı'nın 1. günü 13 Mayıs 2021 Perşembe gününe denk geliyor. Ramazan Bayramının 2. günü 14 Mayıs Cuma, 3. günü ise 15 Mayıs Cumartesi.

ORUÇ TUTMAKLA YÜKÜMLÜ OLMANIN ŞARTLARI NEDİR? 

İslam’a göre, bireyin sorumlu olmasının temel şartları müslüman, akıllı ve ergenlik çağına ulaşmış olmaktır. Dolayısıyla bu şartlar, oruç ibadeti ile sorumlu olmanın da şartlarıdır. Buna göre, bir kimsenin Ramazan ayında oruç tutmasının farz olması için öncelikle müslüman ve âkil-bâliğ olması gerekir.

İbadetlerle yükümlü olma şartlarını taşıdığı hâlde bazı özel durumlardaki kimselere oruç tutmama ruhsatı verilmiştir.

İbadetlerle yükümlü olmamakla birlikte ergenlik yaşına gelmeyen çocukların alıştırılmak ve ısındırılmak maksadıyla namaz kılmaları ve oruç tutmaları teşvik edilir. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.), yedi yaşından on yaşına kadarki sürede çocuğun namaza alıştırılmasını önermiştir.