2021 Ramazan ne zaman? İlk oruç hangi tarihte tutulacak?

2021 Ramazan ayı için tarih araştırmaları sürmeye devam ediyor. Hem dini vazifelerini yerine getirmek hem de tatil planlaması yapmak isteyen vatandaşlar, 2021 Ramazan ayının ne zaman başlayacağını merakla internet üzerinden sorguluyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan 2021 dini takvimiyle birlikte bu yıl Ramazan ayının ne zaman idrak edileceği belli oldu. Peki, 2021 Ramazan ne zaman? İlk oruç hangi tarihte tutulacak?

Yayınlanma Tarihi: 17.03.2021 11:57
Değiştirme Tarihi: 17.03.2021 11:57
2021 Ramazan ne zaman? İlk oruç hangi tarihte tutulacak?

2021 Ramazan ne zaman başlayacak sorusunun yanıtı, milyonlarca Müslüman vatandaş tarafından merak edilen ve sorgulanan konular arasında yer almaya devam ediyor. On bir ayın sultanı olarak gösterilen Ramazan ayı, bu yıl yine bol bol dua ve ibadetle geçecek. Peki, 2021 Ramazan ne zaman? İlk oruç hangi tarihte tutulacak?

2021 RAMAZAN NE ZAMAN?

Ramazan ayı, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınladığı takvime göre; 2021 yılında 13 Nisan'da başlayacak ve 12 Mayıs'da son bulacak. 13 Mayıs'ta ise Ramazan Bayramı'nın birinci günü idrak  edilecek.

Ramazan ayı içinde olan ve 'Bin Aydan Daha Hayırlı' olarak ifade edilen Kadir Gecesi ise 8 Mayıs 2021'de idrak edilecek.

RAMAZAN AYININ ÖNEMİ VE FAZİLETİ 

Manevi güzelliklerle dolu olan Ramazan ayı müminler için bir rahmet ve mağfiret mevsimidir. Bu kıymetli zaman dilimini ibadet ve iyiliklerle değerlendiren mümin ebedi mutluluğun kapısını açar. Cehennemden kurtuluş beratını alarak zaman ve mekân cennetine doğru yol alır. Bir hadis-i şerifte şöyle buyurulmaktadır:

“Ramazan Ayı gelince, cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulurlar”

3 Aylar’ı uğurladığımız Ramazan ayı faziletlerle dolu bir aydır. Ramazan ayı, hayır ayı, yoksullara ve düşkünlere yardım ayı ve bütün anlarıyla Kur’an ayıdır. Ramazanın diriltici özelliği, bütün insanlığı hidayete ve mutluluğa ulaştırmak için insanlığa gönderilen Kur’an-ı Kerim’in bu ayda inmeye başlamasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca İslam’ın temel esaslarından biri olan oruç ibadetinin bu ayda yerine getirilmesinden dolayıdır.