2021 Ramazan ne zaman? İlk oruç hangi tarihte tutulacak?

2021 Ramazan ayı için geri sayım başladı. Tüm İslam camiası tarafından büyük önem taşıyan Ramazan ayının bu yıl hangi tarihe denk geldiği vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan 2021 yılı dini takvimiyle birlikte, Ramazan ayının bu yıl hangi tarihe denk geldiği belli oldu. Peki, 2021 Ramazan ne zaman? İlk oruç hangi tarihte tutulacak?

Yayınlanma Tarihi: 08.02.2021 14:58
Değiştirme Tarihi: 08.02.2021 14:58
2021 Ramazan ne zaman? İlk oruç hangi tarihte tutulacak?

Milyonlarca Müslüman vatandaş tarafından büyük bir merakla beklenen Ramazan ayı için geri sayım başladı. Vatandaşların ibadet edip dini vazifelerini yerine getireceği Ramazan ayının bu yıl ne zaman başlayacağı, Diyanet İşleri tarafından yayınlanan dini takvimle birlikte belli oldu. Peki, 2021 Ramazan ne zaman? İlk oruç hangi tarihte tutulacak?

RAMAZAN AYI NE ZAMAN?

Ramazan ayı, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınladığı takvime göre; 2021 yılında 13 Nisan'da başlayacak ve 12 Mayıs'da son bulacak. 13 Mayıs'ta ise Ramazan Bayramı'nın birinci günü idrak edilecek.

Ramazan ayı içinde olan ve 'Bin Aydan Daha Hayırlı' olarak ifade edilen Kadir Gecesi ise 8 Mayıs 2021'de idrak edilecek.

RAMAZAN AYININ ÖNEMİ VE FAZİLETİ

Manevi güzelliklerle dolu olan Ramazan ayı müminler için bir rahmet ve mağfiret mevsimidir. Bu kıymetli zaman dilimini ibadet ve iyiliklerle değerlendiren mümin ebedi mutluluğun kapısını açar. Cehennemden kurtuluş beratını alarak zaman ve mekân cennetine doğru yol alır. Bir hadis-i şerifte şöyle buyurulmaktadır:

"Ramazan Ayı gelince, cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulurlar"

3 Aylar’ı uğurladığımız Ramazan ayı faziletlerle dolu bir aydır. Ramazan ayı, hayır ayı, yoksullara ve düşkünlere yardım ayı ve bütün anlarıyla Kur’an ayıdır. Ramazanın diriltici özelliği, bütün insanlığı hidayete ve mutluluğa ulaştırmak için insanlığa gönderilen Kur’an-ı Kerim’in bu ayda inmeye başlamasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca İslam’ın temel esaslarından biri olan oruç ibadetinin bu ayda yerine getirilmesinden dolayıdır.