2021 Ramazan ne zaman hangi güne denk geliyor? İşte Diyanet Ramazan ayı tarihi

2021 Ramazan ayı için geri sayım başladı. Milyonlarca Müslüman vatandaşın büyük bir heyecanla beklediği Ramazan ayı bu yıl Nisan ayında ihya edilecek. On bir ayın sultanı olarak gösterilen Ramazan ayı bu yıl da bolluk ve bereket içinde geçecek. Peki, 2021 Ramazan ne zaman hangi güne denk geliyor? İşte Diyanet Ramazan ayı tarihi.

Yayınlanma Tarihi: 30.03.2021 15:17
Değiştirme Tarihi: 30.03.2021 15:17
2021 Ramazan ne zaman hangi güne denk geliyor? İşte Diyanet Ramazan ayı tarihi

2021 Ramazan ayı ne zaman başlayacak sorusunun yanıtını merak eden yüz binlerce Müslüman vatandaş, internet üzerinden sorgulamalarını sürdürüyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan 2021 dini takvimiyle birlikte, Ramazan ayının başlangıç tarihi belli oldu. Peki, 2021 Ramazan ne zaman hangi güne denk geliyor? İşte Diyanet Ramazan ayı tarihi.

RAMAZAN NE ZAMAN BAŞLIYOR? 

Ramazan ayı 13 Nisan tarihinde başlayacak. Müslümanlar bu tarihten itibaren farz olan oruç ibadetini yerine getirecekler. Son oruç ise 12 Mayıs’ta Ramazan Bayramı arefesinde tutulacak.

Mübarek Kadir Gecesi ise 8 Mayıs’ta idrak edilecek.

Ramazan Bayramı 1. gün: 13 Mayıs Perşembe

Ramazan Bayramı 2. gün 14 Mayıs Cuma

Ramazan Bayramı 3. gün 15 Mayıs Cumartesi

ORUÇ TUTMAKLA YÜKÜMLÜ OLMANIN ŞARTLARI NEDİR? 

İslam’a göre, bireyin sorumlu olmasının temel şartları müslüman, akıllı ve ergenlik çağına ulaşmış olmaktır. Dolayısıyla bu şartlar, oruç ibadeti ile sorumlu olmanın da şartlarıdır. Buna göre, bir kimsenin Ramazan ayında oruç tutmasının farz olması için öncelikle müslüman ve âkil-bâliğ olması gerekir.

İbadetlerle yükümlü olma şartlarını taşıdığı hâlde bazı özel durumlardaki kimselere oruç tutmama ruhsatı verilmiştir.

İbadetlerle yükümlü olmamakla birlikte ergenlik yaşına gelmeyen çocukların alıştırılmak ve ısındırılmak maksadıyla namaz kılmaları ve oruç tutmaları teşvik edilir. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.), yedi yaşından on yaşına kadarki sürede çocuğun namaza alıştırılmasını önermiştir.