2021 Ramazan ne zaman başlayacak? Ramazan Bayramı tatili kaç gün olacak?

2021 Ramazan ayı için geri sayım başladı. Bu yıl Nisan ayına denk gelen Ramazan ayının net tarihini öğrenmek isteyen birçok vatandaş, internet üzerinden sorgulamalarını sürdürmeye devam ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan 2021 dini takvimi sonrasında Ramazan ayının başlangıç tarihi belli oldu. Peki, 2021 Ramazan ne zaman başlayacak? Ramazan Bayramı tatili kaç gün olacak?

Yayınlanma Tarihi: 29.03.2021 10:11
Değiştirme Tarihi: 29.03.2021 10:11
2021 Ramazan ne zaman başlayacak? Ramazan Bayramı tatili kaç gün olacak?

Ramazan ne zaman sorusunun yanıtını merak eden milyonlarca Müslüman vatandaş, konuyla alakalı araştırmalarını sürdürmeye devam ediyor. Hem dini vazifelerini yerine getirecek hem de bayram tatiliyle işten güçten biraz uzaklaşacak olan vatandaşlar, Ramazan ayının net tarihini merak ediyor. Peki, 2021 Ramazan ne zaman başlayacak? Ramazan Bayramı tatili kaç gün olacak?

RAMAZAN NE ZAMAN BAŞLIYOR? 

2021 Yılı dini günler listesi belli oldu. Diyanet İşleri tarafından yayınlanan dini günler listesine göre Ramazan Başlangıcı 13 Nisan 2021 Salı gününe denk geliyor. İlk oruç 13 Nisan'da tutulacak.

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN? 

Ramazan ayının ardından kutlanacak olan dini bayramımız Ramazan Bayramı'nın 1. günü 13 Mayıs 2021 Perşembe gününe denk geliyor. Ramazan Bayramının 2. günü 14 Mayıs Cuma, 3. günü ise 15 Mayıs Cumartesi.

RAMAZAN AYININ ÖNEMİ VE FAZİLETİ 

Manevi güzelliklerle dolu olan Ramazan ayı müminler için bir rahmet ve mağfiret mevsimidir. Bu kıymetli zaman dilimini ibadet ve iyiliklerle değerlendiren mümin ebedi mutluluğun kapısını açar. Cehennemden kurtuluş beratını alarak zaman ve mekân cennetine doğru yol alır. Bir hadis-i şerifte şöyle buyurulmaktadır:

“Ramazan Ayı gelince, cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulurlar”

3 Aylar’ı uğurladığımız Ramazan ayı faziletlerle dolu bir aydır. Ramazan ayı, hayır ayı, yoksullara ve düşkünlere yardım ayı ve bütün anlarıyla Kur’an ayıdır. Ramazanın diriltici özelliği, bütün insanlığı hidayete ve mutluluğa ulaştırmak için insanlığa gönderilen Kur’an-ı Kerim’in bu ayda inmeye başlamasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca İslam’ın temel esaslarından biri olan oruç ibadetinin bu ayda yerine getirilmesinden dolayıdır.