2021 Ramazan Bayramı ne zaman? Ramazan Bayramı tatili kaç gün?

2021 Ramazan Bayramı'nın bu yıl hangi tarihe denk geldiği, tatil programı şimdiden yapmak isteyen vatandaşlar tarafından merak edilen ve sorgulanan konular arasında yer almaya başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan 2021 dini takvimine göre, Ramazan ayı ve Ramazan Bayramı tarihi belli oldu. Peki, 2021 Ramazan Bayramı ne zaman? Ramazan Bayramı tatili kaç gün?

Yayınlanma Tarihi: 05.04.2021 12:13
Değiştirme Tarihi: 05.04.2021 12:13
2021 Ramazan Bayramı ne zaman? Ramazan Bayramı tatili kaç gün?

2021 Ramazan Bayramı için geri sayım başladı. Bu yıl Mayıs ayında son bulacak olan Ramazan ayının hemen sonrasında Ramazan Bayramı ihya edilecek. Ramazan Bayramı öncesinde tarihi öğrenmek isteyen vatandaşlar ise, şimdiden tatil ve iş programlarını ayarlamak istiyorlar. Peki, 2021 Ramazan Bayramı ne zaman? Ramazan Bayramı tatili kaç gün?

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN? 

Ramazan Bayramı arefe günü 12 Mayıs Çarşamba gününe denk geliyor. Müslümanlar bayrama kadar farz olan oruç ibadetini yerine getirecekler.

Ramazan Bayramı 1. gün: 13 Mayıs Perşembe

Ramazan Bayramı 2. gün 14 Mayıs Cuma

Ramazan Bayramı 3. gün 15 Mayıs Cumartesi

ORUÇ TUTMAKLA YÜKÜMLÜ OLMANIN ŞARTLARI NEDİR? 

İslam’a göre, bireyin sorumlu olmasının temel şartları müslüman, akıllı ve ergenlik çağına ulaşmış olmaktır. Dolayısıyla bu şartlar, oruç ibadeti ile sorumlu olmanın da şartlarıdır. Buna göre, bir kimsenin Ramazan ayında oruç tutmasının farz olması için öncelikle müslüman ve âkil-bâliğ olması gerekir.

İbadetlerle yükümlü olma şartlarını taşıdığı hâlde bazı özel durumlardaki kimselere oruç tutmama ruhsatı verilmiştir.

İbadetlerle yükümlü olmamakla birlikte ergenlik yaşına gelmeyen çocukların alıştırılmak ve ısındırılmak maksadıyla namaz kılmaları ve oruç tutmaları teşvik edilir. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.), yedi yaşından on yaşına kadarki sürede çocuğun namaza alıştırılmasını önermiştir.