2021 Ramazan Bayramı ne zaman kutlanacak? İşte Ramazan Bayramı tarihi...

2021 Ramazan Bayramı tarihi, Ramazan ayının gelmesiyle birlikte yüz binlerce vatandaş tarafından sorgulanan ve merak edilen konular arasında yer almaya başladı. Hem dini vazifelerini yerine getirmek hem de bayram tatili planlaması yapmak için Ramazan Bayramı tarihi birçok kişi tarafından merak ediliyor. Peki, 2021 Ramazan Bayramı ne zaman kutlanacak? İşte Ramazan Bayramı tarihi...

Yayınlanma Tarihi: 14.04.2021 12:53
Değiştirme Tarihi: 14.04.2021 12:53
2021 Ramazan Bayramı ne zaman kutlanacak? İşte Ramazan Bayramı tarihi...

Ramazan Bayramı tarihi birçok kişi tarafından araştırılmaya devam ediyor. Ramazan ayının gelmesiyle oruçlarını tutmaya başlayan vatandaşlar, bir yandan da bayram tarihini öğrenip tatil planlaması yapmak istiyorlar. Peki, 2021 Ramazan Bayramı ne zaman kutlanacak? İşte Ramazan Bayramı tarihi...

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN? 

Ramazan Bayramı arefe günü 12 Mayıs Çarşamba gününe denk geliyor. Müslümanlar bayrama kadar farz olan oruç ibadetini yerine getirecekler.

Ramazan Bayramı 1. gün: 13 Mayıs Perşembe

Ramazan Bayramı 2. gün 14 Mayıs Cuma

Ramazan Bayramı 3. gün 15 Mayıs Cumartesi

İslâm dininde ramazan ve kurban olmak üzere iki bayram vardır. Arapça’da îdü’l-fıtr ve îdü’l-adhâ şeklinde adlandırılan her iki bayram da hicretin 2. yılından itibaren kutlanmaya başlanmıştır. Esasen ramazan orucu ilk defa bu yıl farz kılınmış, bu ayı oruçla geçiren müminler sonraki ayın (şevval) ilk üç gününü bayram olarak kutlamışlardır. Bu sebeple bu bayrama Ramazan Bayramı veya bayramdan önce fitre (fıtır sadakası) verildiği için fıtır bayramı denilmiştir. Türkiye’de bazı çevrelerde muhtemelen bayramda şeker, lokum ve tatlı ikramı şeklinde öteden beri var olan gelenekten dolayı buna şeker bayramı da denilmektedir. Ancak Hz. Peygamber’in uygun olmayan bazı isimleri değiştirmesi ve özellikle dinî terim ve kavramların muhafazası konusunda hassasiyet göstermesi, bu şekilde bir adlandırmanın doğru olmayacağını göstermektedir. Hicrî takvimin son ayı olan zilhiccenin onunda başlayan ve dört gün devam eden Kurban Bayramı ise bu günlerde kurban kesildiği için bu adla anılmıştır.

Hac ibadeti hicretin 9. yılında farz kılınmakla birlikte kurban kesilmesi ve kurban bayramı namazı, oruç ibadeti ve ramazan bayramı gibi hicretin 2. yılında teşrî‘ kılınmıştır. Ramazan Bayramında müminler bir önceki ayı ibadetle geçirmenin ve Allah’ın rahmetine nâil olma ümidinin sevincini taşırlar.