2021 MTV ödemeleri ne zaman sona erecek? MTV ödemesi nasıl yapılır?

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemeleri için birçok araç sahibi vatandaşın araştırması sürmeye devam ediyor. 2021 yılının MTV ödemelerinde ilk taksit için çok az bir zaman kala vatandaşlar, 'MTV ödemeleri ne zaman bitecek?' Sorusunun yanıtını araştırıyor. Ocak ve temmuz ayı olarak 2 taksit şeklinde ödenecek olan MTV ödemeleri için son gün yaklaşıyor. Peki, 2021 MTV ödemeleri ne zaman sona erecek? İşte MTV ödeme ekranı.

Yayınlanma Tarihi: 27.01.2021 12:33
Değiştirme Tarihi: 27.01.2021 12:33
2021 MTV ödemeleri ne zaman sona erecek? MTV ödemesi nasıl yapılır?

2021 MTV ödemelerinin ilk taksiti için son gün yaklaşırken, milyonlarca araç sahibi vatandaş, MTV ödemeleriyle ilgili detayları internet üzerinden araştırıyor. Her yıl 2 taksit şeklinde ödenen MTV ödemeleriyle alakalı vatandaşlar ödemenin hangi gün sona ereceğini merak ediyor. Peki, 2021 MTV ödemeleri ne zaman sona erecek? İşte MTV ödeme ekranı.

MTV ÖDEMELERİ NE ZAMAN BİTİYOR?

Motorlu taşıtlar vergisinde bu yıla ilişkin ilk taksit ödemesinin 1 Şubat Pazartesi gününe kadar yapılması gerekiyor, geçmiş dönem borçlarının yapılandırılması için de aynı tarihe kadar başvuru imkanı bulunuyor.

MTV, taşıtların kayıt ve tescilinin yapıldığı yerin vergi dairesince her yıl ocakta yıllık olarak tahakkuk ettiriliyor. Bu yıl uygulanacak MTV'ye ilişkin ödeme dönemi devam ederken, bu vergi ocak ve temmuz ayları olmak üzere eşit 2 taksitte ödenecek. İlk taksit ödeme süresi 1 Şubat Pazartesi günü sona erecek.

MTV ÖDEMESİ NASIL YAPILIR?

Söz konusu vergi, İnteraktif Vergi Dairesi internet adresi (ivd.gib.gov.tr) üzerinden "hızlı ödeme" menüsüyle şifresiz olarak, Gelir İdaresi Başkanlığının mobil uygulamasından, "www.gib.gov.tr" üzerinden anlaşmalı bankaların banka/kredi kartıyla veya banka hesabından havaleyle ödenebiliyor. MTV'nin, vergi tahsiline yetkili bankalar ve PTT şubeleri aracılığıyla ya da vergi dairesi veznelerine ödenmesi de mümkün bulunuyor.

MTV hesaplama tablosu ve ödeme ekranı 2021 MTV ödemeleri ne zaman bitecek
Anlaşmalı bankaların kredi kartları ile banka kartları veya banka hesabından, yabancı ülkede faaliyet gösteren bankaların kredi kartları, banka kartları ve diğer ödeme yöntemleriyle verginin ödenmesi mümkün olacak.

Ödeme yapabilmek için önce sorgulama yapmalısınız. Borcunuzu 02:00-23:45 saatleri arasında anlaşmalı bankalar aracılığı ile ödeyebilirsiniz. Geçmiş yıllar da dahil bu sayfadan sorguladığınız tüm borçlarınızı ödeyebilirsiniz.

MTV ÖDEME EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

Yabancı plakaya ilişkin ödeme yapabilmek için, ‘Yabancı plaka ile sorgulama yapmak istiyorum’ kutucuğunu işaretleyiniz.

Plakaya ait 6552, 6736, 7020, 7143, 7256 sayılı Kanunlar kapsamındaki taksit ödemelerinizi tecil dosya numarası ile “Hızlı ödeme/Ödeme Planı No ile Yapılandırma Ödemeleri” alanından 6183 sayılı Kanunun 48 inci maddesi kapsamındaki tecil taksit ödemelerinizi ise “Hızlı Ödeme/Belge Numarası ile Ödeme” kısmından veya İnteraktif Vergi Dairesine giriş yaparak (şifreniz yok ise Kayıt Ol ekranından anında şifre alabilir ya da e-Devlet şifrenizle giriş yapabilirsiniz) “Ödeme ve Borç İşlemleri/Borç Ödeme ve Detay” sayfası aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

T.C. kimlik numarası ve ya vergi kimlik numarası bilgilerinden birini girmelisiniz.

Plakanızı bitişik girmelisiniz.(Örneğin: 06JJJ06 gibi.)

Özel Plaka: Şirket ismi, kişi ismi vb. isimlerin yazılı olduğu plakalardır.(Örneğin: 06 ŞAHİNLER A.Ş. 009 gibi.)