2021 Miraç Kandili ne zaman? İşte Diyanet tarafından belirtilen kandil tarihleri...

2021 Miraç Kandili ne zaman hangi gün idrak edilecek sorusunun yanıtı, birçok Müslüman vatandaş tarafından merak edilen ve sorgulanan konular arasında yer almaya devam ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan 2021 yılı kandil tarihleriyle birlikte, Miraç Kandili'nin ne zaman olduğu belli oldu. Peki, 2021 Miraç Kandili ne zaman? İşte Diyanet tarafından belirtilen kandil tarihleri...

Yayınlanma Tarihi: 24.02.2021 10:54
Değiştirme Tarihi: 24.02.2021 10:55
2021 Miraç Kandili ne zaman? İşte Diyanet tarafından belirtilen kandil tarihleri...

Tüm İslam camiası tarafından büyük bir önem arz eden Miraç Kandili için geri sayım başladı. 18 Şubat'ta ihya edilen Regaip Kandili'nin sona ermesiyle birlikte birçok vatandaş sıradaki kandil olan Miraç Kandili tarihini araştırmaya başladı. Peki, 2021 Miraç Kandili ne zaman? İşte Diyanet tarafından belirtilen kandil tarihleri...

MİRAÇ KANDİLİ NE ZAMAN?

Diyanet İşleri Başkanlığı Vakit Hesaplama Bölümü'nün "vakithesaplama.diyanet.gov.tr" internet adresinde yer alan bilgiye göre, recep ayının cumaya bağlanan ilk perşembe akşamı olan 18 Şubat'ta Regaip Kandili idrak edildi.

Hazreti Muhammed'in Allah'ın huzuruna yükseldiği gece olarak kabul edilen Miraç Kandili 10 Mart'ta ve ramazanın müjdecisi kabul edilen Berat Kandili'nin 27 Mart'ta idrak edilmesinin ardından, on bir ayın sultanı, huzur ve bereket ayı ramazan 13 Nisan'da başlayacak.

Kur'an-ı Kerim'de "Bin aydan daha hayırlı" olduğu bildirilen Kadir Gecesi, ramazanın 27. gecesi olan 8 Mayıs'ta idrak edilecek ve Müslümanlar 13 Mayıs'ta Ramazan Bayramı'nı karşılayacak.

MİRAÇ'IN KELİME ANLAMI NEDİR?

Arapça'da merdiven, yukarı çıkmak, yükselmek anlamlarını dile getirir. İslam'da Hz. Peygamber (s.a.s)' in göğe yükselerek Allah'ın huzuruna kabul edilmesi mucizesidir. Mirac olayı hicretten bir yıl ya da onyedi ay önce Receb ayının yirmi yedinci gecesi gerçekleşir. Olayın iki aşaması vardır. Birinci aşamada Hz. Peygamber (s.a.s) Mescidül Haram'dan Beytü'l-Makdis'e (Kudüs) götürülür. Kur'an'ın andığı bu aşama, gece yürüyüşü anlamında isra adını alır. İkinci aşamayı ise Hz. Peygamber (s.a.s)'in Beytü'l-Makdis'ten Allah'a yükselişi oluşturur. Mirac olarak anılan bu yükselme olayı Kur'an'da anılmaz, ama çok sayıdaki hadiste ayrıntılı biçimde anlatılır.