2021 Mevlid Kandili ne zaman hangi gün idrak edilecek? Mevlid Kandilinin önemi nedir?

2021 Mevlid Kandili tarihi, milyonlarca Müslüman vatandaş tarafından sorgulanan ve merak edilen konular arasında yer almaya devam ediyor. Mevlid; doğum zamanı, doğulan yer ve zaman anlamına gelmektedir. İki cihan güneşi alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.v.) dünyaya gelişinin yıl dönümüdür. Peki, 2021 Mevlid Kandili ne zaman hangi gün idrak edilecek? Mevlid Kandilinin önemi nedir?

Yayınlanma Tarihi: 13.10.2021 10:57
Değiştirme Tarihi: 13.10.2021 10:57
2021 Mevlid Kandili ne zaman hangi gün idrak edilecek? Mevlid Kandilinin önemi nedir?

Mevlid Kandilinni bu yıl ne zaman hangi gün idrak edileceği tüm İslam camiası tarafından sorgulanmaya başladı. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.v.) dünyaya gelişinin yıl dönümü olarak bilinen Mevlid Kandili, milyonlarca Müslüman vatandaşın o gün ibadet etmesiyle geçmektedir. Peki, 2021 Mevlid Kandili ne zaman hangi gün idrak edilecek? Mevlid Kandilinin önemi nedir?

MEVLİD KANDİLİ NEDİR? 

Mevlid; doğum zamanı, doğulan yer ve zaman anlamına gelmektedir. Mevlid Kandili, iki cihan güneşi alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.v.) dünyaya gelişinin yıl dönümüdür.

Peygamber Efendimiz (sav)’in doğduğu geceye Mevlid Gecesi denir. Hazreti Muhammed'in dünyaya teşrifi dolayısıyla rebiyülevvel ayının 12'nci günü idrak edilen Mevlit Kandili, İslam dünyasının önemli gün ve geceleri arasında yer alıyor

Dünyanın her kesiminden Müslümanlar, her sene bu geceyi Mevlid Kandili olarak kutlamaktadır.

MEVLİD KANDİLİ ÖNEMİ VE ANLAMI 

Mevlid Kandili insanı insan yapan bütün güzelliklerin odaklandığı bir şahsiyet olan rahmet elçisi Hz. Peygamberin doğumunu kutladığımız, onun bireysel ve toplumsal hayatımızı aydınlatan insanlık ve merhametini, insaf ve adaletini, sabır ve metanetini, kerem ve cömertliğini, kısaca insanlığa sunduğu değerleri anlayıp hayatımızı onun yüce ahlâkıyla güzelleştireceğimiz bir tazelenme mevsimidir.

Kandiller; öze dönüşün, Yüce Yaratanımıza yürekten yakarış ve yönelişin, günahlarla kirlenmeye yüz tutmuş gönüllerimizi arındırmanın, geçici olanla kalıcı olanı fark etmenin, kalp gözümüzü açıp gönül dünyamızı temizlemenin fırsatı olan, nefsin yanıltıcı arzu ve isteklerinden uzaklaşmanın imkânlarını sunan kutlu zaman dilimleridir.